Remissdebatt

  • Utdrag ur protokollet

    Talmanskonferensens förslag är att ärendet remitteras till social- och miljöutskottet.

    Diskussion.

    Ltl Wille Valve

    Talman! ”Landkapsregeringen betalar för närvarande inte ut arbetspension till någon person som är bosatt i Indien.", konstaterar landskapsregeringen lakoniskt i sitt utlåtande. 

    Denna överenskommelse handlar om "arbetsrelaterade pensioner till personer som bor i den andra avtalsstaten samt den lagstiftning som ska tillämpas på arbetstagarnas pensionsförsäkring." Avtalet gör det möjligt att intjänad pension kan betalas från Indien till Finland och från Finland till Indien. Detta är inte att förakta och det är inte någon absurd tanke år 2013. Avtalet bör ses i ett bredare sammanhang. Då avser jag inte de i första hand de 12 indier som enligt ÅSUB bosatt sig på Åland, men tänk t.ex. ett multinationellt bolag som Nokia med Indiska arbetare i Finland och finska underbolag i Indien. Också våra bolag blir allt mer internationella. Det är inte längre otänkbart att ett bolag som Optinova plötsligt förvärvar ett indiskt underbolag, får indiska anställda eller, för all del, en indisk ägare.

    Att intjänad arbetspension kan flyttas smidigt mellan flera länder är något vi moderater gillar, även i detta fall. Såsom konstateras i landskapsregeringens svar berör detta i första hand landskapets egna anställda som eventuellt har arbetat i Indien eller en indisk medborgare som arbetar en tid för landskapsförvaltningen. Man kan tycka att detta är en bagatell, jag tycker det är bra att detta behandlas i vederbörlig ordning i lagtinget.  Tack för ordet.

    Talmannen

    Begärs ordet? Diskussionen är avslutad.

    Kan förslaget att remittera ärendet till social- och miljöutskottet omfattas? Förslaget är omfattat. Ärendet remitteras till social- och miljöutskottet.