Åtgärdsmotion 15/2026-2027

Lagtingsår: 2025-2026
Typ av dokument: Åtgärdsmotion

Ladda ner Word-dokument

Beskrivning: LSvapen

Beskrivning: 5x5px

Ålands lagting

ÅTGÄRDSMOTION nr 15/2025-2026

Lagtingsledamot

Datum

 

Wille Valve

2026-09-04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Till Ålands lagting

 

 

 

 

 


Prioritera operaturism till Åland

 

 

Motivering:

 

I "Ålands färdplan för hållbar turism 2030" pekas en särskilt prioriterad målgrupp ut som kallas för "Entusiasten". Målgruppen beskrivs enligt följande

 

"Entusiasten har en specifik aktivitet/hobby som främsta drivkraft och reseanledning. De har inga problem med att resa utanför högsäsong på obekväma tider då det brinnande intresset styr deras val. De är benägna att spendera mer pengar än genomsnittsresenären på sin aktivitet/hobby och är mindre intresserade av destinationen i övrigt."

 

Åland har sedan tidigare prioriterat golfturism, vilket lett till att golfentusiaster idag hittar en av Nordens bästa golfbanor på Åland, som idag har stark dragningskraft både på resursstarka målgruppen "entusiaster" och celebra gäster.

 

Under två år har Åland Opera Festival ägt rum i Kastelholms slott. Evenemanget är unikt i sitt slag i den svenskspråkiga världen. Besöksstatistik från 2026 visar att 42% av publiken var inresande, dvs. 800 personer tog sig till Åland.

 

Åland har ett anmärkningsvärt högt antal operasångare per capita i internationell jämförelse. Med en befolkning på drygt 30 000 invånare har Åland fostrat en lång rad framgångsrika, professionella operasångare som regelbundet uppträder på stora internationella scener.

 

Vi tror att åländsk opera kan bli ett "dragplåster" för att öka antalet inresande utanför högsäsong och tillflöde av turistgrupper som turismstrategin pekar ut som särskilt önskvärd.

 

Detta förutsätter:

- Uppmuntran från landskapsregeringen, dvs. tydliga ställningstaganden om att detta är viktigt och att sångarnas ansträngningar lönar sig.

- Materiellt stöd i form av t.ex. tak till läktare och ersättning som möjliggör en längre uthållighet för projektet.

- Inspiration från hur stad och näringsliv samverkar i finska operafestivalen i Nyslott.

 

Vi tror att en sådan satsning också är ägnad att stärka Ålands attraktionskraft som helhet, på samma sätt som golfturismen gjort det.

 

 

 

 

 

 

Med anledning av det ovanstående föreslår jag/vi

 

att lagtinget uppmanar landskapsregeringen att lyfta operaturismen i kommande strategier.

 

 

 

Mariehamn den 7 september 2026

 

 

 

 

 

Wille Valve                                               Anders Holmberg

 

 

 

 

 

Annette Holmberg-Jansson                         Mika Nordberg

 

 

 

 

 

Rainer Juslin                                             Veronica Thörnroos