Enkel fråga 6/2008-2009
| | ||
Ålands lagting | ENKEL FRÅGA nr 6/2008-2009 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Harry Jansson | 2009-01-05 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till lagtingets talman |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Tryggande av Ålands särställning vid översyn av Finlands grundlag
Statsrådet i Finland har tillsatt en parlamentarisk kommitté för beredande av en ändring av grundlagen och till grund för uppdraget ligger en särskild promemoria utarbetad av en av justitieministeriet tillsatt arbetsgrupp. Promemorian, som enbart finns tillgänglig i finsk språkdräkt, innehåller inte några förslag som skulle syfta till att råda bot på nuvarande godtyckliga tolkning av självstyrelselagens status i förhållande till grundlagen. I och med att en av utgångspunkterna för den påbörjade översynen är en försvagning av presidentens maktbefogenheter, riskerar reformen att ytterligare underminera Ålands särställning.
Med hänvisning till 48 § 2 mom. lagtingsordningen ställer jag till vederbörande medlem av landskapsregeringen följande enkla fråga:
Vilka åtgärder ämnar landskapsregeringen vidta för att se till att Ålands särställning tryggas i samband med översynen av Finlands grundlag?
Mariehamn den 5 januari 2009 | |
Harry Jansson |
|