Finansmotion 23/2000-2001
| | ||
Ålands lagting | FINANSMOTION nr 23/2001-2002 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Raija-Liisa Eklöw | 2000-11-20 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Om höjning av anslaget för Ålands hälso- och sjukvård, verksamhetens utgifter (45.70.20) med 3.000.000 mark för finansiering av verksamheten enligt planen för hälso- och sjukvården
Ålands hälso- och sjukvård har i budgetberedningen strävat till att hålla en nollbudget. Ökningar är främst beroende av personalomkostnader som stigit bl.a. på grund av löneförändringar i samband med överenskommelser mellan arbetsmarknadens parter.
Landskapsstyrelsen har beslutat att minska ÅHS:s budgetförslag med 3 miljoner mark på driftsidan, men ändå antagit ÅHS: planen i sin helhet. Planen bygger på en beräknad verksamhet som är beroende av de av ÅHS styrelsen äskade budgetmedlen.
Det blir således svårt för styrelsen att leva upp till de i planen uppställda målen
För att möjliggöra för ÅHS att verkställa planen föreslår vi att ÅHS budgetram ökas med 3 miljoner mark.
Med hänvisning till det ovanstående föreslår vi
att anslaget under moment 45.70.20. Verksamhetens utgifter utökas med 3 miljoner mark.
Mariehamn den 20 november 2002 | |
Raija-Liisa Eklöw |
Lotta Wickström-Johansson |
Viveka Eriksson |
Leo Sjöstrand |
Sune Mattsson | Sune Eriksson |
Ritva Sarin Grufberg | Olof Erland |
Hasse Svensson |
|