Finansmotion 67/2006-2007
| | ||
Ålands lagting | FINANSMOTION nr 67/2006-2007 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Åke Mattsson m.fl. | 2006-11-16 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Ändring av allmänna motiveringarna, under rubriken Miljöpolitik.
I dagens samhälle finns det ett brus av information och uppgifter som berör vår miljö både på lokal- och internationell nivå. För att kunna fördjupa sig i detta informationsflöde krävs det ett långsiktigt och pågående politiskt engagemang.
Inom kulturen har man har man bildat en delegation för att samla kompetens och kunskap till väl underbyggda politiska beslut. En parlamentariskt tillsatt delegation för miljön kunde på liknande sätt bistå landskaps-regeringen och lagtinget i arbetet för en hållbart ekonomiskt, ekologiskt och socialt samhälle i landskapet Åland.
Med anledning av det ovan anförda föreslår vi
att i andra stycket i allmänna motiveringarna under rubriken
Social- och miljöpolitik, underrubriken Miljöpolitik införs följande mening: "Landskapsregeringens kommer under året att överväga möjligheten att tillsätta en miljödelegation."
Mariehamn den 16 november 2006 | |
Åke Mattsson |
Raija-Liisa Eklöw |
Viveka Eriksson | Roger Eriksson |
Sune Mattsson | Mats Perämaa |
Katrin Sjögren |
|