Hemställningsmotion 13/2006-2007
| | ||
Ålands lagting | HEMSTÄLLNINGSMOTION nr 13/2006-2007 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Katrin Sjögren m.fl. | 2007-03-15 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Behov och utbildning av expertsjukskötare
Det nordiska sjukvårdssystemet och satsningen på primärvård passar bra för expertsjukskötare. Högskolan i Skövde examinerade Sveriges första avancerade specialistsjukskötare/expertsjukskötare 2004 och i Vasa utexaminerades de första expertsjukskötare i december 2006.
Expertsjukskötare har sina naturliga arbetsplatser på preventivmottagningar, inom specialistsjukvården som diabetessjukskötare, hjärtsjukskötare, inom hemsjukvården och i skärgården som hälsovårdare.
Som expertsjukskötare jobbar man självständigt och har förskrivningsrätt, d.v.s. sjukskötarna har rätt att skriva ut receptbelagd medicin t.ex. antibiotika vid infektioner. Belastningen på läkarna minskar och hälso- och sjukvårdsystemet blir smidigare samt det är också ett sätt att spara tid och pengar åt patienterna och samhället.
Med anledning av det ovanstående föreslår vi
att Lagtinget hos landskapsregeringen hemställer om att ÅHS utvecklar ett system med expertsjukskötare samt att landskapsregeringen utreder hur utbildningsfrågan kan lösas.
Mariehamn den 15 mars 2007 | |
Katrin Sjögren |
Viveka Eriksson |
Mats Perämaa | Raija-Liisa Eklöw |