Hemställningsmotion 15/2008-2009
| | ||
Ålands lagting | HEMSTÄLLNINGSMOTION nr 15/2008-2009 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Anders Eriksson m.fl. | 2009-03-18 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Utvecklande av sophanteringen
Sophanteringen fortsätter att skapa debatt. Förslaget om nedläggningen av MISE, har lett till den naturliga följdfrågan om vad som skall komma i stället. Men innan debatten tar full fart om hur administrationen av verksamheten skall ordnas, borde frågan om hur sopmängderna kan nedbringas lösas. Sophanteringen på Åland har ännu inte fått sin slutliga lösning. Att transportera bort det brännbara avfallet är på sikt ingen hållbar lösning. När frågan om en egen förbränningsanläggning på Åland diskuteras, framförs ofta argumentet att Åland har för små avfallsmängder. Uppfattningen baserar sig på en utredning som Mariehamns stad gjorde för kanske 15 – 20 år sedan. Tekniken har förbättrats avsevärt sedan dess, bl.a. i Norge påbörjades byggandet av småskaliga förbränningsstationer för sex år sedan. Dagens energipriser har också lett till att det brännbara avfallet på vissa håll börjar bli hårdvaluta.
Frågan om förbränning av kadaver är också fortfarande olöst. Detta är något som kunde tas i beaktande i samband med en utredning om en förbränningsanläggning för brännbart avfall, där avfallet omvandlas till energi.
Sammanfattningsvis har utvecklingen gått så mycket framåt sedan den första utredningen om en förbränningsanläggning gjordes att det är hög tid att ånyo utreda frågan.
Med anledning av det ovanstående föreslår vi
att Lagtinget hemställer hos landskapsregeringen om en utredning över förutsättningarna för att anlägga en förbränningsanläggning för brännbart avfall.
Mariehamn den 18 mars 2009 | |
Anders Eriksson |
Harry Jansson |