Hemställningsmotion 26/2003-2004
| | ||
Ålands lagting | HEMSTÄLLNINGSMOTION nr 26/2003-2004 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Anders Eriksson | 2004-03-11 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Förenklad administration i den offentliga sektorn
Åland har idag Skandinaviens största offentliga sektor, vilket brukar motiveras med behovet av administrationen av självstyrelsen samt EU-tillhörigheten. Samtidigt minskar inkomsterna med påföljande neddragningar i den offentliga servicen som följd. Ett otympligt och svåröverblickbart regelverk förlänger handläggningstider samt begränsar möjligheterna för framför allt småföretagarverksamhet.
Den offentliga servicen baseras på ett regelverk och en byråkrati med ursprung i finska regler påspädd med egen åländsk behörighet, samt ytterligare kompletterade med EU;s direktiv och fordringar. Administrationen har således växt genom utökning vid uppkomna behov framom anpassning.
I närregionerna har nya stater, med i jämförelse, förenklad administration uppstått. Stater som också inom en nära framtid inträder i EU. Vi fnyser ibland lite överlägset åt de baltiska länderna för att de inte krångar till allt på exakt samma sätt som vi är vana vid. I stället kan det vara så att vi har en del att lära. Bland annat företagsbeskattningen stimulerar till nyföretagande på ett helt annat sätt här. Både inom och utom EU-området finns mikrostater med välanpassad offentlig sektor och administration.
Med anledning av ovanstående föreslår vi
att Lagtinget hos landskapsstyrelsen hemställer om att en parlamentarisk arbetsgrupp tillsätts med uppgift att uppgöra en plan för förenkling av den åländska administrationen baserad bl.a. på en granskning av administrationen i med Åland jämförbara förvaltningsområden.
Mariehamn den 11 mars 2004 | |
Anders Eriksson |
Brage Eklund |