Hemställningsmotion 38/2004-2005
| | ||
Ålands lagting | HEMSTÄLLNINGSMOTION nr 38/2004-2005 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Anders Eriksson m. fl. | 2005-03-09 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Uppföljning av företag som beviljats näringsrätt
När det åländska nationalitetsskyddet utvidgades med näringsrättsinstrumentet år 1957 var det i syfte att det skulle fungera som en skyddsmekanism mot ett så stort inflöde av företag med finsk språkbakgrund att Ålands enspråkigt svenska status på sikt skulle kunna hotas.
Idag inträffar det så gott som aldrig att ett företag nekas näringsrätt p.g.a. språket. Landskapsregeringen har heller inga fungerande rutiner för övervakning. Bristen på övervakning har lett till att både åländska och icke-åländska företag uppfattar näringsrätten som ett skydd mot utifrån kommande konkurrens.
Om avsikten är att språkkravens efterlevnad inte skall följas upp, kan förfarandet med krav på näringsrätt för icke-åländska företag ifrågasättas.
Med anledning av det ovanstående föreslår vi
att Lagtinget hos landskapsregeringen hemställer om att landskapsregeringen i brådskande ordning för Lagtinget presenterar förslag på hur landskapsregeringen avser att följa upp språkstadgandena i näringsrättslagen.
Mariehamn den 9 mars 2005 | |
Anders Eriksson |
Brage Eklund |