Hemställningsmotion 4/2002-2003
| | ||
Ålands lagting | HEMSTÄLLNINGSMOTION nr 4/2002-2003 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Gun-Mari Lindholm | 2003-03-13 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Körning med alkolås
Det har visat sig att rattonykterhet har stor inverkan på dödsfall i trafiken. I en tredjedel av dödsolyckorna i trafiken i Sverige var alkohol med i bilden. På Åland är det ett relativt sett stort antal misstänkta rattfyllerister som fastnar i polisens razzior. Hur stort mörkertalet är kan man bara tänka sig. Förutom omfattande materiella skador är risken för svåra personskador överhängande när alkoholen påverkar körskickligheten.
På flera ställen har alkolås införts på försök för att undvika bilkörande under alkoholpåverkan, detta har visat positiva resultat.
Jag tycker att vi i vår trafiklagstiftning skulle införa en möjlighet för domstolen att som alternativ till körförbud tillåta lagbrytaren att köra bil utrustad med alkolås under påföljdstiden.
Med anledning av det ovanstående föreslår jag
att Lagtinget hos landskapsstyrelsen hemställer om att en ändring av trafiklagstiftningen införs som möjliggör införande av körning med alkolås som alternativ påföljd till körförbud.
Mariehamn den 13 mars 2003 | |
Gun-Mari Lindholm |
|