Hemställningsmotion 50/2005-2006
| | ||
Ålands lagting | HEMSTÄLLNINGSMOTION nr 50/2005-2006 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Brage Eklund m. fl. | 2006-03-13 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Åtgärder för att främja en regionalt spridd bosättning
Den 1 januari 2008 träder de nya bestämmelserna om trekammarbrunnar i kraft, vilket innebär att det gråvatten som rinner ut från systemet måste ha en reducering av kväve på 80 % och fosfor på 60 %.
För de hushåll som har möjlighet att ansluta sig till kommunala reningsverk torde det inte uppstå några större problem, förutsatt att kommunerna hinner bygga anslutningsledningar. För de hushåll som är belägna i de perifera delarna av kommunerna och som skall ordna egna avloppslösningar kommer de nya bestämmelserna att förorsaka extra kostnad.
Landskapsregeringen säger att hela Åland skall leva. Det är en bra målsättning men de nya bestämmelserna gör det inte lättare för landsbygden och skärgården att få nya innevånare. Det betyder i förlängningen att bosättningen kommer att koncentreras till bostadsområden i kommunerna och större centrum på Åland. Bosättning på enskilda gårdar och mindre byar kommer på sikt att försvinna från glesbygden. Skatteunderlaget försämras ytterligare för de redan tidigare svaga kommunerna.
De flesta åländska kommuner har ännu inte startat upp planeringen för hur man skall gå vidare med t.ex. register över de enskilda avloppssystemen.
Med anledning av det ovanstående föreslår vi
att Lagtinget hos landskapsregeringen hemställer om
1. att en utredning görs om de nya bestämmelserna om trekammarbrunnar kan påverka valet av bosättningsplats;
2. att landskapsregeringen bistår kommunerna för att få åtgärdsplanerna klara i tid.
Mariehamn den 13 mars 2006 | |
Brage Eklund | Anders Eriksson |