Hemställningsmotion 9/2006-2007
| | ||
Ålands lagting | HEMSTÄLLNINGSMOTION nr 9/2006-2007 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Ltl Anders Eriksson m.fl. | 2007-03-15 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Åtgärder för att förbättra ekonomin för växtodlingsgårdar
Lönsamheten är fortsättningsvis ansträngd för de flesta produktionsgrenarna inom de åländska lantbruket. Bland annat spannmålspriserna ligger på rent av kanske den lägsta prisnivån i Europa. Det nya landsbygdsutvecklingsprogrammet för landskapet Åland för perioden 2007-2013 innehåller en likartad fortsättning på de existerande miljöstödsprogrammet. Den kanske största skillnaden i det nya programmet är att stödet för vanliga åkergrödor är 120 euro/hektar om gården klassas som växtodlingsgård. Medan stödnivån är 145 euro/hektar om gården klassas som husdjursgård. Trots att stöden är ersättning för att kostsammare och miljövänligare odlingsmetoder använts finns det också en ekonomisk morot inbyggd för att stimulera till ett ännu miljövänligare lantbruk.
Vi undertecknade konstaterar att lönsamheten redan nu beroende på produktionsinriktning är sämre för växtodlingsgårdar, än för husdjursgårdar. Genom skillnaden i stödnivå mellan olika typer av gårdar blir utfallet, att den ekonomiska differensen blir ännu större. Husdjursgårdarna har kostsammare miljöåtgärder så det är naturligt att stödnivån bibehålls där, däremot bör åtgärder till för att stimulera växtodlingsgårdarna.
Med anledning av det ovanstående föreslår vi
att Lagtinget hos landskapsregeringen hemställer om att landskapsregeringen vidtar åtgärder så att konkurrensförhållandena mellan en husdjursgård och en växtodlingsgård likställs.
Mariehamn den 15 mars 2007 | |
Anders Eriksson | Brage Eklund |