Lagförslag 5/2024-2025 (parallelltext)
|
| ||
| PARALLELLTEXTER | ||
| Datum |
| |
| 2024-11-07 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
|
Parallelltexter till landskapsregeringens lagförslag
Kontroll av brottslig bakgrund hos personer som ska arbeta med barn vid kortvariga anställningar
· Landskapsregeringens lagförslag nr 5/2024-2025
L A N D S K A P S L A G
om ändring av landskapslagen om kontroll av brottslig bakgrund hos personer som skall arbeta med barn
I enlighet med lagtingets beslut
ändras 2 § 1 mom. 3 punkten, 2 § 2 mom. och 7 § landskapslagen (2004:3) om kontroll av brottslig bakgrund hos personer som skall arbeta med barn, av dessa lagrum 2 § 1 mom. 3 punkten sådan den lyder i landskapslagen 2020/60 samt
fogas till lagen en ny 5a § som följer:
Gällande lydelse |
| Föreslagen lydelse |
2 § Tillämpningsområde Denna lag tillämpas på den som ska utföra arbete varaktigt och i väsentlig grad består i att utan vårdnadshavarens närvaro ta hand om, fostra, undervisa, sköta eller på något annat sätt arbeta i personlig kontakt med personer under 18 år. Det arbete som avses i lagen kan utföras - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3) inom sådan privat socialservice som avses i landskapslagen (2012:36) om tillämpning i landskapet Åland av lagen om privat socialservice, inom sådan privat samhällsstödd barnomsorg som avses i landskapslagen (2020:32) om barnomsorg och grundskola eller som sådan familjevårdare som avses i landskapslagen (2015:18) om tillämpning i landskapet Åland av familjevårdarlagen.
Lagen tillämpas inte på arbete som sammanlagt varar mindre än tre månader under en ettårsperiod.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|
|
2 § Tillämpningsområde Denna lag tillämpas på den som ska utföra arbete varaktigt och i väsentlig grad består i att utan vårdnadshavarens närvaro ta hand om, fostra, undervisa, sköta eller på något annat sätt arbeta i personlig kontakt med personer under 18 år. Det arbete som avses i lagen kan utföras - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3) inom sådan privat socialservice som avses i landskapslagen (2012:36) om tillämpning i landskapet Åland av lagen om privat socialservice, inom sådan privat barnomsorg som avses i landskapslagen (2020:32) om barnomsorg och grundskola, som sådan familjevårdare som avses i landskapslagen (2015:18) om tillämpning i landskapet Åland av familjevårdarlagen eller inom sådan privat hälso- och sjukvård som avses i landskapslagen (2024:29) om privat hälso- och sjukvård. Lagen tillämpas inte på arbete som sammanlagt varar mindre än tre månader under en ettårsperiod, om inte annat följer av 5a §. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|
Ny paragraf
|
|
5a § Rätt att kräva uppvisande av straffregisterutdrag Utöver vad som föreskrivs i 3-5 §§ har arbetsgivare och med arbetsgivare jämförbara aktörer, sådana myndigheter och kommuner som avses i 4 § och sådana kommuner och kommunalförbund som avses i 5 §, i fråga om sådana arbetsuppgifter som varar högst tre månader rätt att kräva att ett straffregisterutdrag uppvisas innan en person anställs, ett tillstånd beviljas, ett beslut fattas eller ett uppdragsavtal ingås eller efter att en anmälan mottagits.
|
7 § Anteckning om uppvisat registerutdrag och återlämnande av utdraget I personuppgifterna om den som visat upp ett registerutdrag får endast antecknas att utdraget har visats upp och vad det har för identifikationsuppgifter. Arbetsgivaren eller någon annan som fått se registerutdraget med stöd av denna lag har inte rätt att kopiera det. Registerutdraget skall utan dröjsmål återlämnas till den som har visat upp det.
|
|
7 § Anteckning om uppvisat registerutdrag och återlämnande av utdraget I personuppgifterna om den som visat upp ett registerutdrag får endast antecknas att utdraget har visats upp samt datum för utdraget. Arbetsgivaren eller någon annan som fått se registerutdraget med stöd av denna lag har inte rätt att kopiera det. Registerutdraget skall utan dröjsmål återlämnas till den som har visat upp det.
|
|
|
Denna lag träder i kraft den
|