Lagmotion 1/2011-2012
| | ||
Ålands lagting | LAGMOTION nr 1/2011-2012 | ||
Vicetalman | Datum |
| |
Viveka Eriksson m.fl. | 2012-04-02 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Ändring av landskapslagen om gymnasieutbildning
Motivering
Ålands gymnasium (Ålands lyceum och Ålands yrkesgymnasium) ska balansera samhällets, arbetsmarknadens och enskildas behov av utbildning och bildning. Verksamheten är grundläggande för lärande och delaktighet i samhället som bidrar till en god livskvalitet.
Kvalitet i utbildningen garanteras av lärarnas kompetens och rektorerna ansvarar för att upprätthålla kompetens och skicklighet i lärandet. Rektorerna ansvarar för en tydlig styrning av det pedagogiska innehållet och för att skolorna följer med utvecklingen i samhället. Till skillnad från förvaltningschefen har rektorerna ett pedagogiskt ansvar och det är därför naturligt och ändamålsenligt att de har ett direkt inflytande i styrelsen för Ålands gymnasium där utvecklingsfrågor och de pedagogiska utgångspunkterna och målsättningarna diskuteras. Rektorerna bör därför ha en i lagen fastslagen rätt att medverka vid styrelsens sammanträden. Därför föreslås en ändring i landskapslagen om gymnasieutbildning så att också rektorerna är föredragande i styrelsen. Likaså föreslås att representanter för lärare likväl som för studerande ska beredas möjlighet att delta i styrelsens sammanträden.
Detaljmotivering
54 § Styrelse Föreslås att styrelsen alltid ska bereda företrädare för lärarna likväl som företrädare för de studerande möjlighet att delta i styrelsesammanträden. Lärarna bör ha en lika stark ställning som studerande att medverka vid sammanträdena, deras sakkunskap och kännedom om de faktiska förhållandena är också värdefulla för styrelsen och ger fördjupade insikter inför beslutsfattandet.
55 § Styrelsemöten Föreslås att rektorerna inom sina verksamhetsområden är föredragande i styrelsen
57 – 58 §§ Förvaltningschef / Rektorer / Styrelsen utövar i formell mening huvudansvar för Ålands gymnasiums myndighetsbeslut. I enlighet med befogenhet given i lagstiftning, reglemente och särskilda styrelsebeslut utövar rektorerna och förvaltningschefen inom sina verksamhetsområden myndighet med ett redovisningsansvar för direktionen. Rektorerna och förvaltningschefen är föredragande i styrelsen och ansvarar inför denna för att verksamheten uppnår uppställda mål. Följaktligen måste de informera styrelsen om verksamheten, och tillse att verksamheten fortlöpande följs upp, prövas och att nödvändiga åtgärder vidtas i enlighet med författningar och särskilda beslut.
Förvaltningschefen ska i samverkan med styrelsen bland annat särskilt följa att myndigheten använder landskapets medel enligt sitt uppdrag och effektivt, också beaktande krav som rör ekologisk hållbar utveckling och jämställdhet mellan kvinnor och män. Organisationen bör utformas så att redovisning, medelsförvaltning och förvaltning av övriga tillgångar samt verksamhet kan kontrolleras på ett betryggande sätt. Detta är viktigt för styrelsens och landskapsregeringens möjligheter att ta ställning till frågor som rör verksamhetsomfattning och -inriktning.
Rektorerna och förvaltningschefen ska se till att personalen är förtrogen med verksamhetsmål, skapa goda arbetsförhållanden samt ta till vara och utveckla de anställdas kompetens och erfarenhet. De ska också tillse att myndighetens kontakter med de studerande, allmänheten och andra kontakter underlättas genom en god service och tillgänglighet, genom information och genom ett klart och begripligt språk i skrivelser och beslut.
Med hänvisning till det ovanstående föreslår vi att lagtinget antar följande lagförslag:
L A N D S K A P S L A G
om ändring av landskapslag om gymnasieutbildning
I enlighet med lagtingets beslut ändras 54§ 2 mom., 55§ 3 mom., 57§ 1 mom. och 58§ 1 mom. landskapslagen (2011:13) om gymnasieutbildning som följer:
54 §
Styrelsen
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
För den tid under vilken landskapsregeringens mandatperiod varar utser och tillsätter landskapsregeringen styrelsemedlemmar och deras ersättare. Dessa ska ha sakkunskap inom gymnasiets utbildningsområden. Landskapsregeringen utser bland dem en ordförande och en vice ordförande för styrelsen. Styrelsens ordförande, övriga medlemmar och ersättare får inte vara anställda i Ålands gymnasium. Styrelsen ska bereda företrädare för de studerande och lärare möjlighet att delta i styrelsesammanträden. Styrelsen kan även bereda företrädare(uteslutning) för övrig personal möjlighet att delta. Företrädare för de studerande, lärarna och annan personal som deltar i ett styrelsesammanträde har yttranderätt.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
55 §
Styrelsemöten
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Styrelsen sammanträder på kallelse av ordföranden eller vid förfall för ordföranden på kallelse av vice ordföranden. Styrelsen ska sammankallas för behandling av visst ärende då förvaltningschefen, en rektor eller minst tre av styrelsens medlemmar begär det. Vid styrelsens sammanträden förs protokoll, vilka justeras på det sätt som styrelsen bestämmer. Förvaltningschefen, rektor eller vid deras förfall deras ställföreträdare är föredragande i styrelsen. Om i en enskild fråga ansvarsområdet inte är klart kan styrelsen utse en föredragande för frågan.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
57 §
Förvaltningschef
För ledning och utveckling av Ålands gymnasium utser styrelsen för viss tid en förvaltningschef. Förvaltningschefen är föredragande i styrelsen (uteslutning) inom sitt ansvarsområde. Till förvaltningschefens ansvarsområden hör den allmänna förvaltningen, ekonomin, anställnings- och lönefrågor, fastighetsskötsel och -förvaltning, informationsteknik, kvalitetssäkring av den administrativa verksamheten, marknadsföring och information.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
58 §
Rektorer
För ledning och utveckling av Ålands gymnasium (uteslutning) utser styrelsen för viss tid en rektor för Ålands lyceum och en rektor för Ålands yrkesgymnasium. Varje rektor är föredragande i styrelsen var och en inom sitt ansvarsområde. Varje rektor ska inom sitt ansvarsområde och i samförstånd särskilt verka för att utbildningsutbudet svarar mot de studerandes och arbetsmarknadens behov samt tillse att verksamheten bedrivs effektivt, författningsenligt och i överensstämmelse med gymnasiets uppdrag. Vid behov kan rektorn anställa tillfällig personal till skolan. Varje rektor
1) har ett pedagogiskt lednings- och utvecklingsansvar,
2) har personal-, ekonomi- och budgetansvar i enlighet med vad som anges i reglementet samt
3) ska besluta i ärenden som enligt grunderna för rektors ansvar åligger dem samt i sådana frågor företräda Ålands gymnasium.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Denna lag träder i kraft den
Mariehamn den 2 april 2012 | |
Viveka Eriksson |
Mats Perämaa |
Katrin Sjögren | Tony Asumaa |
Gunnar Jansson | Torsten Sundblom |
Anders Eriksson | Brage Eklund |
Axel Jonsson |
|