Lagtingets beslut 54/2026

Lagtingsår: 2024-2025
Typ av dokument: Lagtingets beslut

Ladda ner Word-dokument

Ålands lagting

BESLUT LTB 54/2026

 

Datum

Ärende

 

2026-05-20

LF 9/2024-2025

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ålands lagtings beslut om antagande av

Landskapslag om ändring av landskapslagen om Ålands statistik- och utredningsbyrå

 

 

     I enlighet med lagtingets beslut ändras 5 och 6 §§ landskapslagen (1993:116) om Ålands statistik- och utredningsbyrå, sådana de lyder i landskapslagen 2013/55, som följer:

 

5 §

     Chefen för byrån benämns direktör och utnämns av landskapsregeringen som även fattar övriga beslut om direktören i enlighet med landskapslagen (xx:xx) om landskapets tjänsteinnehavare. Utnämningen kan ske för viss tid.

     Direktören utvecklar byråns verksamhet och svarar för att målen uppnås. Direktören avgör de ärenden som ankommer på byrån och som inte avgörs av direktionen eller i arbetsordningen har delegerats åt någon annan tjänsteinnehavare.

     Direktionen bestämmer hur direktörens uppgifter ska skötas när direktören är förhindrad. Vid behov förordnar landskapsregeringen efter beredning och förslag av direktionen en vikarie för direktören.

     Landskapsregeringen kan utfärda anvisningar för behandlingen av frågor som gäller uppsägning eller hävning av tjänsteförhållanden eller varning åt tjänsteinnehavare.

 

6 §

     Andra tjänster än tjänsten som direktör inrättas och indras av direktionen efter att landskapsregeringens utlåtande inhämtats. För de tjänster som direktionen har för avsikt att inrätta eller indra ska behovsutredningar som sammanställts enligt landskapslagen om landskapets tjänsteinnehavare överlämnas till landskapsregeringen i samband med myndighetens budgetförslag. Landskapsregeringen ska avge utlåtande efter att förslaget till budget överlämnats till lagtinget och senast en månad efter att lagtinget fastställt budgeten. Om direktionen har för avsikt att fatta beslut om inrättande eller indragning inom gällande budget kan behovsutredningen överlämnas vid en annan tidpunkt och landskapsregeringen ska avge utlåtande inom tre månader.

     Vid byrån kan även finnas personal i arbetsavtalsförhållande.

     Landskapsregeringen kan utfärda anvisningar för behandlingen av frågor som gäller ombildning av tjänsteförhållanden till arbetsavtalsförhållanden.

 

__________________

 

     Denna lag träder i kraft den

__________________

 

     Mariehamn den 20 maj 2026

 

 

 

Jörgen Pettersson

talman

 

 

Marcus Måtar 

vicetalman

 

 

Pernilla Söderlund

vicetalman