Torbjörn Eliasson

Torbjörn Eliasson

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Ersättare i Finans- och näringsutskottet
    2021-01-20 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2021-01-13 –
  • Minister i Ålands landskapsregering
    2019-12-11 – 2021-01-13
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Medlem i Justeringsutskottet
    2014-09-15 – 2015-10-31
  • Ersättare i Finans- och näringsutskottet
    2011-11-30 – 2015-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-28 – 2015-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31
  • Ledamot i Ålands landskapsregering
    2011-11-01 – 2011-11-25
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Ledamot i Ålands landskapsregering
    2010-04-19 – 2011-10-31
  • Ersättare i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2010-04-19
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2007-11-01 – 2010-04-19
  • Ordförande i Finansutskottet
    2007-11-01 – 2010-04-19
  • Mandatperioden 2003-2007

  • Ledamot i Finansutskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ersättare i Lagutskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ledamot i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2003-11-01 – 2007-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast publicerade anföranden