Bert Häggblom

Bert Häggblom

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i Talmanskonferensen
    2019-11-06 –
  • Andra vicetalman i Presidiet
    2019-11-06 –
  • Medlem i Kanslikommissionen
    2019-11-06 –
  • Ersättare i Finans- och näringsutskottet
    2019-11-06 –
  • Andra vicetalman i Ålands lagting
    2019-11-04 –
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Ersättare i Kanslikommissionen
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Ersättare i Talmanskonferensen
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Medlem i Lag- och kulturutskottet
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2019-10-31
  • Mandatperioden 1999-2003

  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Ersättare i Finansutskottet
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Ersättare i Lagutskottet
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    1999-11-01 – 2002-10-31
  • Andra vicetalman i Presidiet
    1999-11-01 – 2002-10-31
  • Medlem i Kanslikommissionen
    1999-11-01 – 2002-10-31
  • Övriga uppdrag

  • Ordförande i Stora utskottet
    1995-11-01 – 1999-10-31
  • Ersättare i Lagutskottet
    1995-11-01 – 1999-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1995-11-01 – 1999-10-31
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    1995-11-01 – 1999-10-31
  • Ersättare i Finansutskottet
    1995-11-01 – 1999-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    1995-11-01 – 1999-10-31
  • Ersättare i Finansutskottet
    1992-11-01 – 1995-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    1991-11-01 – 1995-10-31
  • Ordförande i Stora utskottet
    1991-11-01 – 1995-10-31
  • Ersättare i Lagutskottet
    1991-11-01 – 1995-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1991-11-01 – 1995-10-31
  • Vice ordförande i Justeringsutskottet
    1988-11-01 – 1989-10-31
  • Medlem i Stora utskottet
    1987-11-01 – 1991-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1987-11-01 – 1991-10-31
  • Ersättare i Lagutskottet
    1987-11-01 – 1991-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    1987-11-01 – 1988-10-31
  • Ordförande i Justeringsutskottet
    1987-11-01 – 1988-10-31
  • Medlem i Lagutskottet
    1979-11-01 – 1983-03-21
  • Ledamot i Ålands lagting
    1979-11-01 – 1983-03-21

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Senast publicerade anföranden

Ingenting just nu.