Erik Eriksson

Erik Eriksson

Politiska uppdrag

  • Övriga uppdrag

  • Ledamot i Ålands lagting
    1943-01-01 – 1945-12-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1941-01-01 – 1943-12-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1938-01-01 – 1940-12-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1935-01-01 – 1937-12-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1932-01-01 – 1934-12-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1929-01-01 – 1931-12-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Senast publicerade anföranden

Ingenting just nu.