Gunnar Häggblom

Gunnar Häggblom

Politiska uppdrag

  • Övriga uppdrag

  • Ledamot i Ålands lagting
    1979-11-01 – 1981-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1977-11-01 – 1979-10-31
  • Ledamot i Ålands landskapsstyrelse
    1976-01-01 – 1976-11-30
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    1975-11-01 – 1976-12-22
  • Andra vicetalman i Ålands lagting
    1975-11-01 – 1975-10-31
  • Medlem i Kanslikommissionen
    1975-11-01 – 1976-12-22
  • Ledamot i Ålands lagting
    1975-11-01 – 1975-12-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    1975-11-01 – 1976-12-22
  • Ordförande i Finansutskottet
    1975-11-01 – 1976-12-22
  • Ledamot i Ålands lagting
    1971-11-01 – 1972-02-29
  • Ledamot i Ålands landskapsstyrelse
    1968-01-01 – 1975-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    1967-11-01 – 1968-10-31
  • Ordförande i Finansutskottet
    1967-11-01 – 1968-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1967-11-01 – 1971-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1964-01-01 – 1967-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1961-01-01 – 1963-12-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1958-01-01 – 1960-12-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1955-01-01 – 1957-12-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Senast publicerade anföranden

Ingenting just nu.