Jannik Svensson

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Ersättare i Justeringsutskottet
    2019-11-06 – 2019-12-10
  • Ersättare i Lag- och kulturutskottet
    2019-11-06 – 2019-12-10
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 – 2019-12-10

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast publicerade anföranden

  • Tack, fru talman! I förslaget för budgeten för år 2020 kan jag se flera olika poster där man vill använda budgetmedel till att sprida information om olika företeelser. Eftersom detta är ett av landskapets verktyg för att genomföra förändring vill jag...

    Förslag till Ålands budget för år 2020 (BF 1/2019-2020) Remissdebatt Anförande 2019-11-14 16:19:58
  • Tack, fru talman! Bästa lagting, bästa åhörare. Jag hade lite svårt för att besluta mig för vilket av mina anföranden som jag ska köra nu, om jag ska ta det som väcker debatt eller om jag ska ta som också är väldigt, väldigt viktigt. Men jag kom fram...

    Förslag till Ålands budget för år 2020 (BF 1/2019-2020) Remissdebatt Anförande 2019-11-14 13:38:58