Lars Häggblom

Lars Häggblom

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Ersättare i Justeringsutskottet
    2019-11-06 –
  • Medlem i Finans- och näringsutskottet
    2019-11-06 –
  • Ersättare i Lag- och kulturutskottet
    2019-11-06 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 –
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Ersättare i Social- och miljöutskottet
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Medlem i Finans- och näringsutskottet
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Ersättare i Justeringsutskottet
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Medlem i Kanslikommissionen
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2019-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast avlagda röster

Visa alla omröstningar 

Senast publicerade anföranden

  • Fru talman! Man pratar mycket om att hela Åland ska leva, det är en slogan som många nämner. Om man tittar på hur stora satsningar det görs på skärgården skulle jag önska att det skulle göras lite satsningar på västra Åland också, när det gäller vägar....

    Förslag till Ålands budget för år 2020 (BF 1/2019-2020) Remissdebatt Anförande 2019-11-14 16:36:40