Petri Carlsson

Petri Carlsson

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2015-2019

  • Ordförande i Finans- och näringsutskottet
    2018-03-12 – 2019-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-26 – 2019-10-31
  • Medlem i Lag- och kulturutskottet
    2015-11-04 – 2019-03-11
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2015-11-25
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Ersättare i Justeringsutskottet
    2013-11-28 – 2015-10-31
  • Medlem i Social- och miljöutskottet
    2013-11-27 – 2015-10-31
  • Medlem i Finans- och näringsutskottet
    2011-11-30 – 2015-10-31
  • Medlem i Justeringsutskottet
    2011-11-30 – 2013-11-27
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-28 – 2015-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Senast publicerade anföranden

Ingenting just nu.