Bild av boken The Autonomy of the Åland Island Bild av boken The Autonomy of the Åland Island
  • Publicerad onsdag den 30 oktober 2024 kl. 8:41

Ny autonomibok presenteras

Torsdagen den 7 november presenterar redaktörerna Göran Lindholm och Gudmundur Alfredsson den nya boken The Autonomy of the Åland Islands: Constitutional and International Law Challenges, utgiven av förlaget Brill i deras serie Studies in International Minority and Group Rights.

Den nya boken har sin upprinnelse i Olof M Janssons fond för åländsk historisk forskning, i anslutning till 100-årsfirandet av självstyrelsen, om den åländska autonomins grunder, omfattning och utvecklingsmöjligheter. Dessa rapporter finns att läsa på stiftelsens hemsida.

Professor Gudmundur Alfredsson och jur.kand. Göran Lindholm har fungerat som redaktörer, samt medförfattare, för boken som består av 22 artiklar skrivna av forskare och experter inom sina respektive områden. Bland annat analyseras i vilka situationer rätten till autonomi har stöd i folkrätten, internationella konventioner, i FN-systemet, i OECD samt inom Europarådet. I de flesta fall med referens till Ålands autonomi. Hur tolkningen av självstyrelsens behörighet utvecklats och i relation till minoritetsskyddet i Europa analyseras. Hur klagorätten till Nationernas Förbund kan ersättas och andra säkerhetsmekanismer för autonomin berörs. Demilitariseringen och neutraliseringen berörs som ett centralt element i den åländska autonomin. Här lyfts också fram betydelsen av att Åland aktiverar sig på den internationella arenan inom politik, kultur och sport. Boken innehåller även erfarenheter från den färiska konstitutionella processen.