Budgetmotion 18/2017-2018
Säsongsanpassad SFI-utbildning
| | ||
Ålands lagting | BUDGETMOTION nr 18/2017-2018 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Brage Eklund m.fl. | 2017-11-13 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Säsongsanpassad SFI-utbildning
Det är viktigt i åländska samhället att kunskapen i svenska för inflyttare utan kunskaper i svenska ges snabbt möjlighet till språkundervisning. Den bästa integrationen sker dock i regel när undervisningen kan kombineras med arbete och undervisningen bör därför så lång som möjligt även anpassas till näringslivets behov.
Ett problem som flera gånger har lyfts upp från olika håll är att de offentligt arrangerade språkkurserna, svenska för invandrare (SFI), börjar vid tidpunkter där arbetsgivaren fortfarande har behov av arbetskraft, framförallt inom turistbranschen och specialodlingarna. Resultatet av detta blir att branschen plötsligt står utan arbetskraft trots att säsongen fortfarande pågår eftersom SFI kurserna startar i början av augusti. Kursstarten borde således anpassas så att de synkroniserar bättre med säsongsbetonade branscher där utländsk arbetskraft är vanligt förekommande, förslagsvis genom att flyttas fram åtminstone en månad.
FÖRSLAG
Rubrik i den allmänna motiveringen: Integration och flyktingmottagning
Sida: 23
Följande text läggs till: ”Under året initieras åtgärder för att på lämpligt sätt anpassa SFI-kurserna så att säsongsarbetskraften i större utsträckning finns tillgänglig under hela säsongen.”
Mariehamn den 13 november 2017
Brage Eklund Axel Jonsson