Budgetmotion 18/2024-2025

Skapa incitament för kommunernas hälsofrämjandearbete via ett riktat tilläggsanslag

Lagtingsår: 2024-2025
Typ av dokument: Budgetmotion

Ladda ner Word-dokument

Beskrivning: LSvapen

Beskrivning: 5x5px

Ålands lagting

BUDGETMOTION nr  18/2024-2025

Lagtingsledamot

Datum

 

Aino Waller

2024-11-11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Till Ålands lagting

 

 

 

 

 

Skapa incitament för kommunernas hälsofrämjandearbete via ett riktat tilläggsanslag

 

Under det kommande året överskrider ÅHS budget hundramiljonsträcket. För att balansera upp kostnaderna som kan förväntas stiga ytterligare under de kommande åren ska regeringen, i linje med den nya folkhälsostrategin, undersöka möjligheterna till ett samlat grepp om folkhälsan genom sektorövergripande samarbete som viktar förebyggande åtgärder.

 

För att skapa incitament och resurser för kommunerna att proaktivt och systematiskt arbeta för invånarnas välmående kunde landskapsregeringen testa en modell liknande rikets, där hälsofrämjande arbete på kommunnivå styrs av specifika indikatorer framtagna för att räkna ut en koefficient som fungerar som beräkningsgrund för ett kommunalt tilläggsanslag. Systemet skulle underlätta för kommunerna att främja invånarnas välmående, avlasta ÅHS utgifter på sikt samt indirekt stimulera tredje och kultursektorn som aktörer i det välmåendefrämjande arbetet via beställningsverksamhet.

 

 

 

FÖRSLAG

    

 

 

 

Moment: 42000 Övriga hälso- och sjukvårdsuppgifter (RA) (s.79)

Ändring av anslag:-

Momentmotivering:Under rubriken “Utgifter” I första paragrafen tilläggs som en ny tredje mening följande:

 

“Möjligheten att stimulera riktade folkhälsoåtgärder i kommunerna genom att ta fram ett tilläggsanslag för kommunerna som skapar incitament att arbeta systematiskt med välmåendefrämjande nära människornas vardag utreds.”

 

 

 

Mariehamn den 11 november 2024

 

 

 

Aino Waller