Budgetmotion 29/2025-2026
Bibliotekens roll för ökad delning och återbruk
|
|
| ||
| Ålands lagting | BUDGETMOTION nr 29/2025-2026 | ||
| Lagtingsledamot | Datum |
| |
| Alfons Röblom | 2025-11-11 |
| |
|
|
|
| |
|
|
|
| |
|
|
|
| |
|
| Till Ålands lagting |
| |
|
| |||
|
| |||
|
| |||
|
| |||
Bibliotekens roll för ökad delning och återbruk
Biblioteken är en av samhällets mest jämlika och tillgängliga platser. Biblioteken kan spela en större roll i den cirkulära ekonomin genom att komplettera böcker, film och digitala tjänster med utlån av vissa bruksvaror som symaskiner, större verktyg och musikinstrument.
Syftet är att öka delning och återbruk, sänka hushållens kostnader, stärka praktiska färdigheter och minska onödiga nyinköp. Närliggande inspiration är centralbiblioteket Ode i Helsingfors, som kombinerar medielån med verkstadsmiljöer, utrustning och kreativt skapande för allmänheten. Ode har blivit en spirande mötesplats, främst för unga i Helsingfors.
En åländsk modell ska formas efter våra förutsättningar, i dialog med näringsliv, kommuner och civilsamhälle. I samband med att en ny bibliotekslag tar fram borde landskapsregeringen utreda och vid behov pilottesta en åländsk modell för “sakbibliotek” inom biblioteksnätverket.
Utredningen bör omfatta: behovsanalys: vilka produktkategorier efterfrågas (t.ex. symaskiner, cykelverktyg), hur ofta och av vilka målgrupper? Drift och logistik: utlåningstider, bokningssystem, underhåll, samt samordning. Marknad och näringsliv: avgränsning så att utlåningen inte krockar med kommersiella tjänster.
FÖRSLAG
Moment: 505 Biblioteksverksamhet (RA) (s. 103)
Ändring av anslag:
Momentmotivering:
Texten:
En uppdatering av landskapslagen om bibliotek är under planering.
Får tillägget:
I samband med detta tar landskapsregeringen fram ett koncept för att bibliotek också kan tillhandahålla vissa bruksvaror, för att främja delning, återbruk och hållbar konsumtion.
Mariehamn den 11 november 2025
Alfons Röblom