Budgetmotion 7/2011-2012
| | ||
Ålands lagting | BUDGETMOTION nr 7/2011-2012 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Anders Eriksson m.fl. | 2011-11-16 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Slopande av gränshinder
Globaliseringen har medfört en allt starkare debatt i Norden om vad gränshinder kostar näringsliv och konsumenter. Det anses att Norden inte har råd med gränshinder och utredningar tas fram om hur gränshinder begränsar arbetsmarknaden.
För en betydande del av det landbaserade åländska näringslivet upplevs byråkratin kopplad till den s.k. skattegränsen som kostsam och så pass betungande att det både hotar enskilda företags fortsatta verksamhet på Åland och i vissa fall påverkar företagens existerande affärskontakter synnerligen negativt.
Enligt undertecknades mening finns det all anledning för lagtinget att påtala landskapsregeringens ansvar för att arbetet med förenklingar breddas. Den av Ålands Köpmannaförening r.f. i maj 2006 presenterade utredningen om ”Förenklad handel mellan Åland och Sverige” anger flera konkreta exempel på åtgärder som fortfarande inte aktualiserats från åländsk sida.
Med hänvisning till ovanstående föreslår vi
att den allmänna motiveringen under kapitlet ”Främjande av näringar” läggs ett nytt stycke till under rubriken ”Företagsutveckling”: ”För att minimera onödiga gränshinder kommer landskapsregeringen utöver arbetet på EU-nivå att med berörda myndigheter i Sverige och Finland uppta överläggningar om förenklingar i skattegränshanteringen i enlighet med gällande gemenskapsrätt.”
Mariehamn den 16.11.2011 | |
Anders Eriksson |
Brage Eklund |
Axel Jonsson |
|