Finansmotion 9/2008-2009
| | ||
Ålands lagting | FINANSMOTION nr 9/2008-2009 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Johan Ehn m.fl. | 2008-11-10 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Sänkning av anslaget under moment 43.05.62. Upphovsrättskostnader (F)
Ålands Radio och TV Ab ansvarar för att ålänningarna får tillgång till radio- och tv-utsändningar. En av de viktigaste delarna av detta uppdrag är att säkra tv-utsändningar från såväl Sverige som Finland. Genom överenskommelser med de nationella tv-bolagen och regeringarna har Ålands Radio och Tv Ab fått tillgång till deras utsändningar utan extra kostnader. Utöver detta krävs dock avtal med upphovsrättsorganisationer i respektive länder om vilka avgifter som skall betalas för utsändningar på Åland.
Finansieringen av Ålands Radio och TV Ab:s utsändningar sköts till huvuddelen med de inkomster som inflyter från TV-avgiften, dock har upphovsrättskostnaderna till största del bekostats direkt över lagtingets budget. Sedan några år tillbaka låter man ca 50 000 euro av kostnaderna bekostas via TV-avgiften. När detta infördes fanns också planer på att överföra mer av dessa kostnader så att de direkt skulle finansieras via TV-avgiften, så har dock inte skett.
Med hänvisning till ovanstående föreslår vi
att anslaget under moment 43.05.62 sänks med 240 000 euro samt
att motiveringen till moment kompletteras med texten: ”Kostnaderna för upphovsrättskostnader täcks av anslaget under moment 43.05.60”
Mariehamn den 10 november 2008 | |
Johan Ehn | Roger Jansson |
|
|
|
|
Jörgen Strand |
|