Lagförslag 6/2024-2025
|
| ||
| LAGFÖRSLAG nr 6/2024–2025 | ||
| Datum |
| |
| 2024-11-14 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Sänkning av kompensationen till kommunerna för grundavdraget
Huvudsakligt innehåll
Landskapsregeringen föreslår att kompensationen till kommunerna för förlust av skatteintäkter på grund av grundavdraget sänks från 70 procent till 60 procent. Förslaget är en följd av att sjukdomskostnadsavdraget avskaffas från och med skatteåret 2025, vilket leder till ökade skatteintäkter för kommunerna.
Den föreslagna lagstiftningen bör träda i kraft så snart som möjligt. Med stöd av landskapslagen om kompensation till kommunerna för förlust av skatteintäkter på grund av vissa avdrag kan den föreslagna lagändringen ändå beaktas vid beräkning av förskottsbeloppet för 2025 trots att den inte har trätt i kraft.
INNEHÅLL
1. Kompensation för förlust av skatteintäkter på grund av vissa avdrag
2. Överväganden och landskapsregeringens förslag
4. Förslagets beredning och ikraftträdande
Motivering
1. Kompensation för förlust av skatteintäkter på grund av vissa avdrag
Sedan 2023 betalar landskapsregeringen kompensation till kommunerna för den förlust av skatteintäkter som orsakas av resekostnadsavdraget och grundavdraget. Kompensationen infördes i samband med att grundavdraget reformerades genom att avdragets så kallade nedtrappningsgrad sänktes från 18 procent till 8,4 procent. Reformen ledde till att avdraget höjdes samtidigt som fler skattskyldiga fick rätt att göra avdrag, vilket beräknades mer än fördubbla kommunernas skattebortfall på grund av avdraget[1].
Enligt landskapslagen (2023:12) om kompensation till kommunerna för förlust av skatteintäkter på grund av vissa avdrag utgör kompensationsbeloppet 70 procent av kommunens förlust av skatteintäkter. Kompensationen baseras på det verkliga skatteutfallet och betalas därför ut i efterhand. Ett förskott betalas dock ut under skatteåret. Förskottsbeloppet beräknas med utfallet av tidigare beskattning som grund, dessutom beaktas förändringar som har skett efter den senast slutförda beskattningen och som bedöms ha betydelse för den slutliga kompensationen. När beskattningen för ett skatteår har slutförts sker en avräkning mellan förskottsbeloppet och det verkliga kompensationsbeloppet. Den första avräkningen kommer att göras tidigast i slutet av 2024 när kompensationen för skatteåret 2023 avräknas.
2. Överväganden och landskapsregeringens förslag
Genom lagtingets beslut[2] den 30 september om en ändring av kommunalskattelagen (2011:119) för landskapet Åland avskaffas sjukdomskostnadsavdraget vid kommunalbeskattningen från och med skatteåret 2025. Avskaffandet av avdraget leder till en ökning av kommunernas skatteintäkter. Syftet med att avskaffa sjukdomskostnadsavdraget var att i stället vidta andra åtgärder som på ett bättre och mer ändamålsenligt sätt stöder utsatta grupper i samhället. Avsikten var således inte primärt att stödja kommunerna ekonomiskt. I lagförslaget[3] om avskaffande av sjukdomskostnadsavdraget aviserade också landskapsregeringen att kompensationen till kommunerna kommer att justeras för att fördela de ökade intäkterna mellan landskapet och kommunerna. Redan då var avsikten att justeringen skulle riktas mot kompensationen för grundavdraget. Att sänka kompensationen för resekostnadsavdraget skulle påverka de mer perifert belägna kommunerna negativt i större utsträckning än de mer centralt belägna kommunerna.
Effekten av att sjukdomskostnadsavdraget avskaffas har uppskattats till cirka 1 miljon euro per år (enligt ÅSUB:s beräkning cirka 960 000 euro, enligt finansministeriets kalkyl cirka 1 068 800 euro). Initialt var därför målsättningen att kompensationen till kommunerna för förlust av skatteintäkter skulle sänkas med motsvarande 1 miljon euro. Enligt de kalkyler som tidigare har gjorts och som hittills har legat till grund för förskottsbetalningen har kompensationen för grundavdraget uppskattats till cirka 4 miljoner euro. Avsikten var således att sänka den till 3 miljoner euro.
Under beredningen av lagförslaget konstaterades att det ännu inte fanns några uppgifter som visar hur stor påverkan reformen av grundavdraget faktiskt har haft på kommunernas skatteintäkter. Skatteåret 2023 var det första året som grundavdraget i dess nuvarande form tillämpades. Beskattningen för 2023 har inte slutförts förrän alldeles nyligen, och det är också därför som det är först nu som den första avräkningen av kompensationen kan göras. Beräkningar som gjorts under beredningen av detta lagförslag visar dock att det finns orsak att misstänka att beloppet 4 miljoner har varit i underkant. En beräkning baserad på grundavdragets verkliga utfall skatteåret 2022 och uppskattningen att det fördubblas till 2025 visar då att en kompensation för 70 procent av förlusten av skatteintäkter skulle uppgå till närmare 4,7 miljoner euro. En sänkning av beloppet till 3 miljoner euro skulle med den kalkylen som underlag innebära att kompensationen till kommunerna sänks till 45 procent av skattebortfallet på grund av grundavdraget. Den negativa effekten på kommunernas intäkter skulle i det fallet överstiga den positiva effekten av det avskaffade sjukdomskostnadsavdraget. Landskapsregeringen har därför omprövat sin målsättning när det gäller sänkningen av kompensationen till kommunerna och föreslår med hänvisning till det att kompensationen för förlust av skatteintäkter på grund av grundavdraget sänks till 60 procent från och med skatteåret 2025. Landskapsregeringen har dock för avsikt att föreslå en ytterligare sänkning av kompensationen till 46 procent från och med skatteåret 2026.
3. Förslagets konsekvenser
Lagförslaget har ekonomiska konsekvenser för kommunerna och för landskapet. Den föreslagna sänkningen av kompensationen för förlust av skatteintäkter på grund av grundavdraget till 60 procent beräknas sänka kommunernas intäkter med cirka 670 000 euro jämfört med om kompensationen skulle kvarstå på 70 procent. I tabellen nedan visas de uppskattade effekterna för kommunerna. Kalkylen är baserad på de enskilda kommunernas skattesatser 2024, vilket betyder att om kommunens skattesats ändras till 2025 påverkas den visade effekten.
Kompensation enligt gällande lag, 70 % | Kompensation enligt förslaget, 60 % | Effekt av sänkning 70 % till 60 % | |
Brändö | 83 911 | 71 924 | -11 987 |
Eckerö | 178 203 | 152 746 | -25 458 |
Finström | 473 688 | 406 018 | -67 670 |
Föglö | 94 309 | 80 837 | -13 473 |
Geta | 123 372 | 105 747 | -17 625 |
Hammarland | 283 316 | 242 842 | -40 474 |
Jomala | 629 311 | 539 410 | -89 902 |
Kumlinge | 63 783 | 54 671 | -9 112 |
Kökar | 54 702 | 46 887 | -7 815 |
Lemland | 286 812 | 245 839 | -40 973 |
Lumparland | 70 287 | 60 246 | -10 041 |
Mariehamn | 1 782 843 | 1 528 151 | -254 692 |
Saltvik | 294 045 | 252 038 | -42 006 |
Sottunga | 20 666 | 17 713 | -2 952 |
Sund | 169 451 | 145 244 | -24 207 |
Vårdö | 88 006 | 75 434 | -12 572 |
ÅLAND | 4 696 704 | 4 025 747 | -670 958 |
Det är viktigt att notera att det är kompensationens förskottsbelopp för 2025 som beräknas på basen av de kalkylerade effekterna, den slutliga avräkningen sker först i slutet av 2026 när beskattningen för 2025 har slutförts och det verkliga utfallet är känt.
För landskapet är effekten av detta lagförslag en motsvarande sänkning av utgifterna för kompensation till kommunerna med cirka 670 000 euro. I det här sammanhanget är det också relevant att beakta de skatteåtgärder som föreslås för 2025 och de kalkylerade effekterna av dem. De ändringar som föreslås dels av landskapsregeringen[4] dels av regeringen i riket[5] förväntas leda till en sänkning av skatteavräkningen med drygt 4,5 miljoner euro samtidigt som effekten för kommunerna beräknas bli en ökning av skatteintäkterna med drygt 45 000 euro.
Förslaget har inga organisatoriska effekter och heller inte några kända konsekvenser för miljön, för jämställdheten mellan kvinnor och män eller för barn.
4. Förslagets beredning och ikraftträdande
Lagförslaget har beretts vid lagberedningen i samarbete med finansavdelningen. Förslaget har behandlats vid två olika kommunala samråd under hösten och kommunerna har på det sättet haft möjlighet att komma med synpunkter. Med hänvisning till det har förslaget inte skickats på någon remiss.
Förslaget är avsett att behandlas av lagtinget tillsammans med förslaget till budget för 2025. Med stöd av 3 § i landskapslagen om kompensation till kommunerna för förlust av skatteintäkter på grund av vissa avdrag kan förslaget beaktas vid beräkningen av förskottsbeloppen för 2025 redan innan det har trätt i kraft. Lagstiftningen bör ändå träda i kraft så snart som möjligt.
Lagtext
Landskapsregeringen föreslår att följande lag antas.
L A N D S K A P S L A G
om ändring av 2 § landskapslagen om kompensation till kommunerna för förlust av skatteintäkter på grund av vissa avdrag
I enlighet med lagtingets beslut ändras 2 § 1 mom. landskapslagen (2023:12) om kompensation till kommunerna för förlust av skatteintäkter på grund av vissa avdrag som följer:
2 §
Kompensationsbelopp
Kompensationsbeloppet utgörs av summan av 70 procent av kommunens förlust av skatteintäkter på grund av resekostnadsavdraget från förvärvsinkomsten och 60 procent av kommunens förlust av skatteintäkter på grund av grundavdraget.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Denna lag träder i kraft den … och tillämpas första gången när det gäller kompensationen för skatteåret 2025.
Mariehamn den | |
L a n t r å d |
Katrin Sjögren |
Föredragande minister |
Mats Perämaa |
Parallelltexter
· Parallelltexter till landskapsregeringens lagförslag nr 6/2024-2025