Lagtingets beslut 31/2020
|     
  |        
  |   ||
|     Ålands lagting  |        BESLUT LTB 31/2020  |   ||
|     
  |        Datum  |        Ärende  |   |
|     
  |        2020-05-11  |        LF 12/2019-2020  |   |
|     
  |        
  |        
  |   |
|     
  |        
  |        
  |   |
|     
  |        
  |        
  |   |
|     
  |        
  |        
  |   |
Ålands lagtings beslut om antagande av
Landskapslag om skattelättnader vid kommunalbeskattningen för skatteåren 2020–2023
I enlighet med lagtingets beslut föreskrivs:
1 §
Skattskyldiga som bedriver näringsverksamhet eller jordbruk har rätt att i kommunalbeskattningen dra av anskaffningsutgifterna för maskiner, inventarier och andra därmed jämförbara lösa anläggningstillgångar som används i näringsverksamhet eller jordbruk och som tas i bruk under kalenderåren 2020–2023 på det sätt som föreskrivs i lagen om höjda avskrivningar på maskiner, inventarier och andra därmed jämförbara lösa anläggningstillgångar skatteåren 2020–2023 (FFS 1572/2019).
2 §
Lagen om höjda avskrivningar på maskiner, inventarier och andra därmed jämförbara lösa anläggningstillgångar skatteåren 2020–2023 ska tillämpas med de avvikelser som anges i denna lag. Ändringar i den nämnda lagen ska tillämpas på Åland från att de träder i kraft i riket.
Hänvisningar i lagen om höjda avskrivningar på maskiner, inventarier och andra därmed jämförbara lösa anläggningstillgångar skatteåren 2020–2023 till bestämmelser i rikslagstiftningen ska avse motsvarande bestämmelser i landskapslagstiftningen.
3 §
Denna lag träder i kraft den …
Lagen tillämpas vid kommunalbeskattningen för skatteåren 2020–2023.
|     Mariehamn den 11 maj 2020  |   |
|     
 
 
 Roger Nordlund talman  |   |
|     
 
 Ingrid Zetterman vicetalman  |        
 
 Bert Häggblom vicetalman  |   
