Lagtingets beslut 58/2019
| | ||
Ålands lagting | BESLUT LTB 58/2019 | ||
| Datum | Ärende | |
| 2019-09-16 | LF 21/2018-2019 | |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
|
Ålands lagtings beslut om antagande av
Landskapslag om ändring av landskapslagen om tillämpning i landskapet Åland av lagen om service och stöd på grund av handikapp
I enlighet med lagtingets beslut
upphävs 1 § 3 mom. landskapslagen (2010:50) om tillämpning i landskapet Åland av lagen om service och stöd på grund av handikapp sådant det lyder i landskapslagen 2015/43,
ändras 2 § 4 och 7 mom., 3 § 1 mom. och 4 §, av dessa lagrum 3 § 1 mom. sådant det lyder i landskapslagen 2019/34 samt
fogas till 2 § ett nytt 8 mom. och till lagen en ny 4b § som följer:
2 §
Hänvisningar
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Inom landskapets behörighet ska hänvisningen i 8 d § i handikappservicelagen till lagen om servicesedlar inom social- och hälsovården (FFS 569/2009) avse landskapslagen (2016:15) om tillämpning på Åland av lagen om servicesedlar inom social- och hälsovården.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Inom landskapets behörighet ska hänvisningar till bestämmelser i socialvårdslagen (FFS 1301/2014) avse motsvarande bestämmelser i landskapslagen (:) om socialvård.
Hänvisningen i 8 b § i handikappservicelagen till 27 e § i socialvårdslagen (710/1982) ska på Åland avse 71 § i landskapslagen (:) om socialvård.
3 §
Bestämmelser som inte ska tillämpas
Bestämmelsen i 7 § 3 mom. och 13 § i handikappservicelagen tillämpas inte på Åland.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
4 §
Rådet för personer med funktionsnedsättning
Landskapsregeringen tillsätter ett råd för personer med funktionsnedsättning för att garantera möjligheterna för personer med funktionsnedsättning att delta och påverka. Personer med funktionsnedsättning och organisationer ska ha en tillräcklig representation i rådet. Landskapsregeringen ska sörja för rådets verksamhetsförutsättningar.
Rådet för personer med funktionsnedsättning ska ges möjlighet att påverka planering, beredning och uppföljning inom olika verksamheter i frågor som är av betydelse för personer med funktionsnedsättning och för deras välfärd, hälsa, delaktighet, livsmiljö, boende, rörlighet eller möjligheter att klara de dagliga funktionerna eller med tanke på den service som de behöver.
4b §
Särskilda bestämmelser
En handikappad ska ges service och servicen ska ordnas i mån av möjlighet med beaktande av klientens språkkunskaper.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 2021.
Mariehamn den 16 september 2019 | |
Gun-Mari Lindholm talman | |
Veronica Thörnroos vicetalman |
Viveka Eriksson vicetalman |