Skriftlig fråga 7/2022-2023
| | ||
Ålands lagting | SKRIFTLIG FRÅGA nr 7/2022-2023 | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Rainer Juslin | 2023-01-17 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Åtgärder för att förbättra förutsättningarna för hemundervisade barns rätt till likvärdig undervisning.
Det har i skrivande stund förflutit 7 månader sedan den. s.k. hemundervisningsrapporten tillställdes landskapsregeringen. Inga åtgärder för att underlätta grundskoleundervisningens huvudmän i sin lagstadgade uppgift, vilket efterlysts av kommunerna och deras företrädare i egenskap av sakkunniga i arbetsgruppen, har ännu vidtagits, trots att situationen börjar bli ohållbar.
Med hänvisning till 38 § 1 mom. lagtingsordningen ställer jag till vederbörande medlem av landskapsregeringen följande skriftliga fråga:
Vilka åtgärder avser landskapsregeringen vidta för att förbättra förutsättningarna för hemundervisade barns rätt till likvärdig undervisning och för att stöda kommunerna i tillsynsansvaret för dessa barn?
Mariehamn den 17 januari 2023 | |
Rainer Juslin |
|