Roger Nordlund

Roger Nordlund

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i Kanslikommissionen
    2020-11-02 –
  • Medlem i Talmanskonferensen
    2020-11-02 –
  • Andra vicetalman i Ålands lagting
    2020-11-02 –
  • Andra vicetalman i Presidiet
    2020-11-02 –
  • Ordförande i Talmanskonferensen
    2019-11-04 – 2020-11-02
  • Ordförande i Kanslikommissionen
    2019-11-04 – 2020-11-02
  • Ordförande i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2019-11-04 – 2020-11-02
  • Talman i Presidiet
    2019-11-04 – 2020-11-02
  • Talman i Ålands lagting
    2019-11-04 – 2020-11-02
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Ersättare i Finans- och näringsutskottet
    2015-11-30 – 2019-10-31
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2015-11-30 – 2019-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2019-10-31
  • Minister i Ålands landskapsregering
    2015-11-01 – 2015-11-25
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Minister i Ålands landskapsregering
    2011-11-25 – 2015-10-30
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31
  • Ordförande i Kanslikommissionen
    2011-11-01 – 2011-11-25
  • Ordförande i Talmanskonferensen
    2011-11-01 – 2011-11-25
  • Talman i Presidiet
    2011-11-01 – 2011-11-25
  • Ordförande i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2011-11-01 – 2011-11-25
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Ordförande i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2007-12-03 – 2011-10-31
  • Ordförande i Kanslikommissionen
    2007-12-03 – 2011-10-31
  • Ordförande i Talmanskonferensen
    2007-12-03 – 2011-10-31
  • Talman i Ålands lagting
    2007-12-03 – 2011-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-29 – 2007-12-02
  • Mandatperioden 2003-2007

  • Lantråd i Ålands landskapsregering
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Mandatperioden 1999-2003

  • Lantråd i Ålands landskapsregering
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Övriga uppdrag

  • Minister i Ålands landskapsstyrelse
    1995-11-23 – 1999-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1995-11-01 – 1995-11-23
  • Medlem i Stora utskottet
    1984-11-01 – 1987-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1983-11-01 – 1987-10-31
  • Medlem i Justeringsutskottet
    1983-11-01 – 1987-10-31
  • Medlem i Lag- och ekonomiutskottet
    1983-11-01 – 1985-10-31
  • Ersättare i Stora utskottet
    1983-11-01 – 1984-10-31
  • Ersättare i Stora utskottet
    1983-03-28 – 1983-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1983-03-23 – 1983-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Senast avlagda röster

Visa alla omröstningar 

Senast publicerade anföranden

  • Jag, Kjell Roger Nordlund, försäkrar att jag som talman efter all min förmåga ska upprätthålla den rätt som enligt självstyrelselagen och grundlagen tillkommer Åland och dess befolkning.

    Talmansval (V 1/2020-2021) Föredras Anförande 2020-11-02 12:26:00