Anders Eriksson

Anders Eriksson

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i Talmanskonferensen
    2019-11-06 –
  • Ordförande i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2019-11-06 –
  • Vice ordförande i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2019-11-06 –
  • Ersättare i Finans- och näringsutskottet
    2019-11-06 – 2019-12-13
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 –
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Ersättare i Lag- och kulturutskottet
    2011-11-03 – 2015-10-31
  • Medlem i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2011-11-03 – 2015-10-31
  • Medlem i Social- och miljöutskottet
    2011-11-03 – 2015-10-31
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2011-11-03 – 2015-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2009-09-11 – 2011-10-31
  • Ordförande i Stora utskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Ersättare i Näringsutskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Ersättare i Finansutskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Mandatperioden 2003-2007

  • Medlem i Talmanskonferensen
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ersättare i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ordförande i Stora utskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Övriga uppdrag

  • Medlem i Ålands landskapsregering
    1995-11-23 – 1999-12-01
  • Ledamot i Ålands landskapsstyrelse
    1995-11-01 – 1999-10-31
  • Medlem i Ålands landskapsstyrelse
    1994-04-22 – 1995-11-22
  • Ledamot i Ålands landskapsstyrelse
    1991-11-29 – 1995-10-31
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    1991-11-01 – 1991-11-29
  • Ordförande i Finansutskottet
    1991-11-01 – 1991-11-29
  • Ledamot i Ålands lagting
    1991-11-01 – 1995-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    1991-11-01 – 1991-11-29
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    1990-11-01 – 1991-10-31
  • Ersättare i Stora utskottet
    1989-11-01 – 1991-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    1988-11-01 – 1991-10-31
  • Ordförande i Lag- och ekonomiutskottet
    1988-11-01 – 1991-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1987-11-01 – 1991-10-31
  • Medlem i Stora utskottet
    1987-11-01 – 1988-10-31
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    1987-11-01 – 1990-10-31
  • Ersättare i Lag- och ekonomiutskottet
    1987-11-01 – 1988-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast avlagda röster

Visa alla omröstningar 

Senast publicerade anföranden