Jörgen Strand

Jörgen Strand

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i Finans- och näringsutskottet
    2019-11-06 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 –
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Medlem i Stora utskottet
    2007-12-03 – 2011-10-31
  • Medlem i Näringsutskottet
    2007-12-03 – 2011-10-31
  • Ersättare i Finansutskottet
    2007-12-03 – 2011-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-28 – 2011-10-31
  • Ledamot i Ålands landskapsregering
    2007-11-01 – 2007-11-26
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Mandatperioden 2003-2007

  • Ledamot i Ålands landskapsstyrelse
    2003-11-26 – 2007-11-26
  • Ledamot i Ålands landskapsregering
    2003-11-26 – 2007-11-26
  • Ersättare i Justeringsutskottet
    2003-11-01 – 2003-11-26
  • Medlem i Stora utskottet
    2003-11-01 – 2003-11-26
  • Ledamot i Ålands lagting
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Vice ordförande i Kulturutskottet
    2003-11-01 – 2003-11-26
  • Mandatperioden 1999-2003

  • Ersättare i Stora utskottet
    2001-04-01 – 2003-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Ordförande i Kulturutskottet
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Ersättare i Finansutskottet
    1999-11-01 – 2003-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Senast publicerade anföranden

Ingenting just nu.