Föredras
Val av talman V 1/2024-2025
Först förrättas valet av en talman samt därefter var för sig val av en första och en andra vicetalman.
Valet av talman och två vicetalmän förrättas enligt arbetsordningens 93 §, som föreskriver bland annat följande: ”Val av en enda person sker på så sätt att varje ledamot antecknar sin kandidat på en blank valsedel. Detsamma gäller då en enda person jämte ersättare ska utses. Valet av ersättaren förrättas separat. För fyllnadsval finns särskilda regler. Den som har fått mer än hälften av de avgivna rösterna förklaras vald. Uppnås inte en sådan röstövervikt förrättas ett nytt val mellan de två som vid den första omröstningen har nått det högsta röstetalet. Vid denna omröstning förklaras den som har fått de flesta rösterna vald och om det uppkommer lika röstetal avgörs valet genom lottning.”
Först förrättas valet av lagtingets talman. Valsedlar finns utdelade till alla lagtingsledamöter. Jag uppmanar ledamöterna att tydligt anteckna namnet på sin kandidat på valsedeln, både förnamn och efternamn.
Valsedlarna avlämnas efter upprop. Konstateras att valurnan är tom. Upprop.
Jag ber lagtingsledamöterna Anders Ekström och Andreas Kanborg att biträda vid rösträkningen.
29 st röstsedlar är inlämnade.
Rösträkningen har visat att
23 röster har avgivits för lagtingsledamot Jörgen Pettersson,
2 röster har avgivits för lagtingsledamot Harry Jansson,
4 blanka röster, vilka inte ingår i den slutliga sammanställningen
och 1 ledamot var frånvarande.Eftersom lagtingsledamoten Jörgen Pettersson har fått mer än hälften av de avgivna rösterna, förklaras han härmed vald till lagtingets talman för arbetsåret 2024-2025.
Nu förrättas ett val av en första vicetalman. Valet sker på samma sätt och i samma ordning som valet av talman. Jag ber lagtingsledamöterna att skriva sin kandidats namn på den utdelade valsedeln. Valsedlarna avlämnas efter upprop. Valurnan konstateras vara tom. Upprop.
Jag ber lagtingsledamöterna Anette Holmberg-Jansson och Jörgen Gustafsson att biträda vid rösträkningen.
29 st röstsedlar är inlämnade.
Rösträkningen har visat att
24 röster har avgivits för lagtingsledamot Marcus Måtar,
1 röst har avgivits för lagtingsledamot Annette Holmberg-Jansson,
1 röst har avgivits för lagtingsledamot Sandra Listherby,
1 röst har förklarats ogiltig,
2 blanka röster har avgivits, vilka inte ingår i den slutliga sammanställningen
och 1 ledamot var frånvarande.
Eftersom lagtingsledamot Marcus Måtar har fått mer än hälften av de avgivna rösterna förklaras han vald till lagtingets förste vicetalman för arbetsåret 2024-2025.Slutligen förrättas ett val av en andra vicetalman på samma sätt som de tidigare förrättade valen. Jag uppmanar lagtingsledamöterna att skriva sin kandidats namn på den utdelade valsedeln. Valsedlarna avlämnas efter upprop. Valurnan konstateras vara tom. Upprop.
Jag ber lagtingsledamöterna Veronica Thörnroos och Henrik Löthman att biträda vid rösträkningen.
29 röstsedlar är inlämnade.
Rösträkningen har visat att
19 röster har avgivits för lagtingsledamot Pernilla Söderlund.
9 röst har avgivits för lagtingsledamot Sandra Listherby.
1 blank röst har avgivits, vilken inte ingår i den slutliga sammanställningen och
1 ledamot var frånvarande.Eftersom lagtingsledamoten Pernilla Söderlund har fått mer än hälften av de avgivna rösterna förklaras hon härmed vald till lagtingets andra vicetalman för arbetsåret 2024-2025.
Jag ber att få gratulera den nyvalda talmanstrion. Jag uppmanar nu talmannen och de båda vicetalmännen att inför lagtinget avge den högtidliga försäkran enligt 10 § i arbetsordningen.
Talman Jörgen Pettersson (C) Anförande | 11:32
Jag, Jörgen Pettersson, försäkrar att jag som talman efter all min förmåga ska upprätthålla den rätt som enligt enligt självstyrelselagen och grundlagen tillkommer Åland och dess befolkning.
Första vicetalman Marcus Måtar (Obs) Anförande | 11:32
Jag, Marcus Måtar, försäkrar att jag som talman efter all min förmåga ska upprätthålla den rätt som enligt enligt självstyrelselagen och grundlagen tillkommer Åland och dess befolkning.
Andra vicetalman Pernilla Söderlund (Lib) Anförande | 11:32
Jag, Pernilla Söderlund, försäkrar att jag som talman efter all min förmåga ska upprätthålla den rätt som enligt enligt självstyrelselagen och grundlagen tillkommer Åland och dess befolkning.
Ett meddelande om valet av talman och vicetalmän kommer att sändas till landshövdingen och landskapsregeringen enligt arbetsordningens 10 §.
Mitt uppdrag som ålderstalman är härmed fullgjort. Jag ber den återvalda talmannen motta talmansklubban och överta ledningen av förhandlingarna.