Första behandling

  • Först tillåts diskussion och efter det börjar detaljbehandlingen. Diskussion.


  • Harry Jansson (C) Anförande | 14:14

    Tack, talman! Ärade kolleger. Lag- och kulturutskottet har handlagt republikens president framställning till lagtinget om godkännande av en förordning om det multilaterala avtalet som hör till området för internationellt transport av farligt gods på väg.

    Nu är vi rätt vana i detta parlament med att handlägga frågor kopplade till ADR konventionen, själva ursprungskonventionen, lagtinget har också sedermera, efter att många år har förflutit, också godkänt grundkonventionen en gång för alla.

    Men här har vi ett ärende som handlar om att det är ett tillägg, en separat överenskommelse. Denna gång på initiativ av Konungariket Sverige som önskar att man skulle lätta på restriktionerna när det gäller transporter av explosiva militära ämnen och gods som det kallas och att det skulle vara lindrigare och i det här fallet till och med ingen märkning av denna typ av transport. So far so good, som det heter på modernt språk.

    Vi kommer dock in på ett område som har att göra med Ålands demilitarisering och neutralisering, demilitariseringen i synnerhet.

    Utskottet har då funnit att rekommendera lagtinget att gå på den linje som man har haft tidigare i den här frågan. Den tidigare överenskommelsen som har löpt ut ersätts nu med den här nya överenskommelsen, att lagtinget inte ger sitt bifall till att den här separata överenskommelsen ska gälla på åländsk mark. Det är uttryckligen med hänvisning till just vår regering. I praktiken skulle ändå den här överenskommelsen inte vara möjlig inom den åländska gränsen oavsett.

    Vi har diskuterat detta med landskapsregeringen. Landskapsregering har också sedermera justerat sin tidigare uppfattning om hur avtalet ska behandlas av lagtinget. Vi är helt överens med landskapsregeringen om att det inte är möjligt för lagtinget att ge sitt bifall just med hänsyn till demilitariseringen och dess mycket tydliga restriktioner när det gäller den typen av transporter med mera. Tack, talman!


  • Diskussionen är avslutad. Detaljbehandlingen börjar.

    Förslaget i presidentens framställning föreläggs för lagtingets bifall i enlighet med betänkandet. Förslaget är bifallet i första behandling. Ärendets första behandling är avslutad.