Lagtingets beslut 24/2022
| | ||
Ålands lagting | BESLUT LTB 24/2022 | ||
| Datum | Ärende | |
| 2022-05-11 | LF 12/2021-2022 | |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
|
Ålands lagtings beslut om antagande av
Landskapslag om ändring av landskapslagen om tillämpning i landskapet Åland av rikslagstiftningen om beskattningsförfarande
I enlighet med lagtingets beslut
ändras 3 § 2 mom. och 6 § landskapslagen (1997:38) om tillämpning i landskapet Åland av rikslagstiftningen om beskattningsförfarande,
fogas till lagen en ny 1a § samt
ersätts i lagen ordet ”landskapsstyrelsen” i olika böjningsformer med ”landskapsregeringen” i motsvarande former som följer:
1a §
Undantag
Den temporära 91 b § i lagen om beskattningsförfarande ska inte tillämpas på Åland.
3 §
Skattetagarkommun
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Kommunalskatt som skattskyldiga samfund och samfällda förmåner ska betala fördelas mellan kommunerna enligt kommunalskattelagen (2011:119) för landskapet Åland.
6 §
Kostnaderna för verkställandet av kommunalbeskattningen
Kommunerna är skyldiga att betala kostnaderna för verkställandet av kommunalbeskattningen till den myndighet som verkställer kommunalbeskattningen enligt de grunder som anges i lagen om skatteförvaltningen (FFS 503/2010).
Denna lag träder i kraft den …
Mariehamn den 11 maj 2022 | |
Bert Häggblom talman | |
Katrin Sjögren vicetalman |
Roger Nordlund vicetalman |