Fredrik Karlström

Fredrik Karlström

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i Kanslikommissionen
    2019-11-06 –
  • Medlem i Lag- och kulturutskottet
    2019-11-06 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 –
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Ledamot i Ålands landskapsregering
    2011-11-25 – 2015-10-31
  • Ersättare i Lag- och kulturutskottet
    2011-11-03 – 2011-11-25
  • Medlem i Social- och miljöutskottet
    2011-11-03 – 2011-11-25
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Medlem i Finansutskottet
    2009-11-04 – 2010-03-03
  • Ersättare i Justeringsutskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Medlem i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Medlem i Stora utskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Medlem i Kulturutskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Mandatperioden 2003-2007

  • Medlem i Näringsutskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ersättare i Justeringsman
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Medlem i Stora utskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Mandatperioden 1999-2003

  • Ersättare i Näringsutskottet
    1999-12-13 – 2001-04-01
  • Medlem i Lagutskottet
    1999-12-13 – 2001-04-01
  • Ersättare i Ålands lagting
    1999-12-08 – 2001-04-01

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Senast publicerade anföranden

Ingenting just nu.