Wille Valve

Wille Valve

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Ordförande i BSPC
    2019-12-18 –
  • Ersättare i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2019-12-18 –
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2019-12-18 –
  • Medlem i Social- och miljöutskottet
    2019-12-18 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-12-11 –
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Minister i Ålands landskapsregering
    2015-11-26 – 2019-12-10
  • Minister i Ålands landskapsregering
    2015-11-01 – 2015-11-25
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Ledamot i Ålands landskapsstyrelse
    2013-11-25 – 2015-10-31
  • Ersättare i Justeringsutskottet
    2013-03-20 – 2013-11-25
  • Medlem i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2011-11-03 – 2013-11-25
  • Medlem i Lag- och kulturutskottet
    2011-11-03 – 2013-11-25
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2011-11-03 – 2013-11-25
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast avlagda röster

Visa alla omröstningar 

Senast publicerade anföranden