Ltl Nina Fellmans m.fl. reservation gällande 4 miljoner för Fedjefjord
Ltl Nina Fellmans m.fl. reservation gällande 4 miljoner för Fedjefjord
|
| ||
Ålands lagting | RESERVATION | ||
Lagtingsledamot | Datum |
| |
Nina Fellman m.fl. | 2022-06-02 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
| Till Ålands lagting |
| |
| |||
| |||
| |||
|
Reservation mot finans- och näringsutskottets betänkande nr 13/2021-2022 gällande 4 miljoner för Fedjefjord
· Förslag till andra tilläggsbudget 2022 (BF 4/2021-2022)
Motivering
Lagtinget har tidigare beviljar 4 miljoner euro för inköp och nödvändiga anpassningar av den dieselelektriska färjan Fedjefjord. Både i debatten och i utskottets höranden försäkrade regeringen att 4 miljoner ska täcka alla kostnader för att få fartyget i trafik.
Nu framgår dock i förslaget till tilläggsbudget att det kan behövas ytterligare 360 000 euro för driftsättningen. Vi menar att sådana behov borde kunnat förutses, och att medlen om de behövs ska hittas inom infrastrukturavdelningens befintliga ram.
Med anledning av det ovanstående föreslår vi
att till stycket Trafikfrågorna fogas följande:
Anslaget på 4 miljoner euro för att få Fedjefjord i trafik bör enligt tidigare utfästelser vara nog. Om ytterligare medel behövs bör de återfinnas inom befintlig ram.
Mariehamn den 2 juni 2022 | |
|
|
Nina Fellman John Holmberg
Jörgen Strand