Första behandling

  • Först tillåts diskussion och efter det börjar detaljbehandlingen av de lagförslag som ingår i betänkandet. Diskussion.


  • Tack, talman!

    Införlivandet av energieffektivitetslagstiftningen är aktuellt nu. Flera av de lagar vi införlivar baseras på EU-direktiv, och vad vi i utskottet kan erfara är att lagstiftningen i stort sett är oproblematisk, de ändringar som nu föreslås gäller den befintliga lagen. Majoriteten av dessa lagar har införts på Åland via blankettlag, och vi specificerar de delar som inte omfattas av blankettlag.

    Det handlar i praktiken om att komplettera befintlig lagstiftning med information om vad landskapet ska informera om, samt om rådgivning och klargörande av myndighetsansvar.

    Utskottet har erfarit att denna lagstiftning inte är kostnadsdrivande och att den kan hanteras med befintliga resurser.

    När det gäller rådgivningen kan vi också konstatera att sådan rådgivning redan finns. Den privata sektorn erbjuder idag energieffektivitet och effektiviseringsrådgivning, och flera företag arbetar med detta. Vi ser inget hinder för att detta ska fortsätta, vilket är positivt. Det är inte något som landskapsregeringen också behöver göra separat.

    Förutom den delen som handlar om energieffektivitetslagstiftningen omfattar detta lagpaket även en felaktighet som rör möjligheten att överklaga ett myndighetsbeslut från ÅMHM angående accelerationsområden, vilket hänvisar till en tidigare lag. I samband med detta klargörs detta.

    Högsta domstolen fällde vår lag från 2025 angående att undanta ÅMHM från skyldigheten att fatta beslut, även om de bedömde att ingen miljökonsekvensbedömning behövde göras i fråga om accelerationsområden. Genom den här lagen klargörs att ÅMHM blir ålagda att fatta beslut, även om de inte bedömer att en miljökonsekvensbedömning är nödvändig för förnybar energi eller dito inom ett accelerationsområde.

    Vi kan konstatera att det är bra att medborgarnas rättigheter värnas genom denna lag, eftersom medborgarna kan överklaga bebyggelse av förnybar energi inom ett accelerationsområde, även om ÅMHM anser att en miljökonsekvensbedömning inte är nödvändig. Detta innebär en liten vinst för den enskilde medborgaren och bidrar också till att klargöra rättsläget.

    Utskottet har behandlat lagförslaget och omfattar enhälligt landskapsregeringens förslag.

    Till sist vill jag bara påpeka att dessa förslag huvudsakligen handlar om blankettlagstiftning som rör energieffektivitet. EU har infört krav på att den offentliga sektorn ska bli mer energieffektiv, med en ökning på 1,5 % mellan 2026 och 2027, och mellan 2028 och 2030 ska effektiviteten öka med 1,9 %.

    Avslutningsvis vill jag säga att jag anser att EU är ute på hal is när de inför sådana krav, eftersom de inte alls är anpassade för det nordiska klimatet. Vi har under lång tid här i Norden arbetat med att effektivisera oss, och det kommer vi att fortsätta med, oavsett om EU inför nya krav eller inte. Tack.


  • Talman!

    Det här är ett sådant lagförslag där man kanske inte behöver använda hela talartiden bara för att man har den.

    Lagförslaget handlar om att uppdatera vår lagstiftning efter EU:s nya energieffektivitetsdirektiv och att göra ansvarsfördelningen mellan landskapsregeringen och Ålands energimyndighet tydligare.

    Men det finns ändå en sak som jag tycker är värd att säga. Energieffektivitet är inte enbart en klimatfråga. Det är också en ekonomisk fråga. Varje kilowattimme som ett hushåll, ett företag eller det offentliga lyckas använda lite smartare är en kilowattimme som inte behöver köpas. Det betyder lägre kostnader och samtidigt mindre belastning på miljön. Vi ska inte använda mer resurser än vad som behövs, och människor ska ha goda möjligheter att själva fatta kloka beslut på basen av egna resurser och förutsättningar.

    Därför tycker vi att den del av lagförslaget som handlar om information och rådgivning är viktig. Det räcker inte att lagstifta om energieffektivitet och sedan tro att saken är klar. Människor måste också få veta vilka möjligheter som finns och vad som faktiskt lönar sig.

    Utskottet konstaterar också att särskilt hushåll och små och medelstora företag kan behöva konkret och lättillgänglig rådgivning. Där kanske den praktiska nyttan av den här lagstiftningen blir tydligast.

    Vi tycker också att det är bra att ansvarsfördelningen mellan landskapsregeringen och Ålands energimyndighet tydliggörs. När det gäller myndighetsutövning är det viktigt att det inte råder någon tvekan om vem som ansvarar för vad.

    Lagförslaget innehåller dessutom en justering av reglerna kring accelerationsområden för förnybar energi. Där har man beaktat Högsta domstolens tidigare utlåtande och säkerställer att det finns ett tydligt förvaltningsbeslut när projekt granskas ur miljösynpunkt.

    Talman! För Liberalerna är det här i grunden ett ganska enkelt ställningstagande.
    Vi vill ha ett samhälle där vi använder energi och andra resurser så effektivt som möjligt. Det är bra för miljön, men det är också bra för plånboken.

    Social- och miljöutskottet föreslår att lagförslagen antas oförändrade. Liberalerna stöder utskottets förslag.


  • Tack, talman!

    Tack för ett bra anförande! Jag håller med hela vägen.

    Jag sitter med i utskottet, och jag tycker det är bra att ledamoten lyfter fram rådgivningen. Ålänningen i gemen är i dagsläget väldigt medveten om sin energianvändning och vet att man kan påverka både plånboken och miljön genom att göra kloka val.

    Därför är oberoende rådgivning avgörande för att våga ta steget och investera i smarta åtgärder. Tack för ett bra anförande!


  • Jag tror att de flesta ålänningar är ganska medvetna om hur man kan spara energi och vilka ekonomiska fördelar det kan ge. De har nog koll på detta, men det finns också de som kanske slentrianmässigt avstår från att göra förändringar.

    För dem kan en sådan här rådgivning vara till stor hjälp för att upplysa om vilka möjligheter som finns.


  • Precis så är det. Jag vill avsluta med att säga att Centern också står bakom det här betänkandet.


  • Ledamot Mika Nordberg (M) Anförande | 13:09

    Tack, talman!

    Jag tänkte närmast vända mig till landskapsregeringen i mitt anförande. Den här lagstiftningen handlar om energieffektivitet, och i landskapsregeringen har vi en väldigt liten myndighet, Ålands energimyndighet, som ansvarar för detta. Under den senaste tiden har flera olika projekt hamnat i famnen på Ålands energimyndighet, och vi vet att det är en liten myndighet. Det rör sig om EU-förordningar som ligger till grund för detta, och det är bra att man försöker införa dem så effektivt som möjligt på Åland för att uppfylla lagens krav.

    Jag har ett minne av att ÅMHM tidigare fick en hel del olika uppdrag, vilket resulterade i att de har fått mycket att göra och har vuxit till en ganska stor organisation idag.

    Jag hoppas att Ålands landskapsregering ändå kommer att titta på vilken beredskap som finns inom Ålands energimyndighet, med tanke på att det är en så liten myndighet. Det kan hända olika saker, allt från personalfrågor till sjukskrivningar. Det kan vara vad som helst som påverkar en sådan här liten myndighet.

    Vi har också haft frågan om utsläppsrätter som har varit aktuell nyligen. När ni från landskapsregeringens sida funderar på hur denna myndighet ska vidareutvecklas, hoppas jag att ni tar med i beräkningen att det behövs en beredskap för förändringar som kan drabba en så liten myndighet. Har ni flera uppgifter som ska synkroniseras eller något annat? Då är det viktigt att ni tänker på detta, för jag tycker att det börjar bli ganska många uppgifter för en sådan här liten enhet. Tänk på att det ska fungera även vid undantagstillstånd och liknande. Tack, talman!


  • Diskussionen är avslutad. Detaljbehandlingen börjar. I detaljbehandlingen föreläggs lagförslagen var för sig i deras helhet.

    Föreläggs först förslaget till landskapslag om ändring av landskapslagen om energieffektivitet för godkännande. Lagförslaget är godkänt.

    Föreläggs förslaget till landskapslag om ändring av 1 § landskapslagen om Ålands energimyndighet för godkännande. Lagförslaget är godkänt.

    Föreläggs förslaget till landskapslag om ändring av 7 § landskapslagen om kontaktpunkt, tillståndsprocesser för förnybar energi och områden för främjande av förnybar energi

    Lagförslagens första behandling är avslutad. Ärendets första behandling är avslutad.