Harry Jansson

Harry Jansson

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2019-11-06 –
  • Medlem i Kanslikommissionen
    2019-11-06 –
  • Ersättare i Lag- och kulturutskottet
    2019-11-06 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 –
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Medlem i Talmanskonferensen
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Ordförande i Lag- och kulturutskottet
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2019-10-31
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Medlem i Lag- och kulturutskottet
    2011-12-14 – 2015-10-31
  • Ersättare i Ålands lagting
    2011-11-28 – 2015-10-31
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2011-11-28 – 2015-10-31
  • Ersättare i Social- och miljöutskottet
    2011-11-03 – 2015-10-31
  • Ersättare i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2011-11-03 – 2013-11-06
  • Ersättare i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2011-11-27
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Ersättare i Justeringsutskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Ersättare i Social- och miljöutskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Ersättare i Kulturutskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Medlem i Lagutskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast publicerade anföranden