Henrik Löthman

Henrik Löthman

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2019-11-06 – 2019-12-10
  • Medlem i Justeringsutskottet
    2019-11-06 – 2019-12-10
  • Ersättare i Social- och miljöutskottet
    2019-11-06 – 2019-12-10
  • Medlem i Finans- och näringsutskottet
    2019-11-06 – 2019-12-10
  • Ersättare i Lag- och kulturutskottet
    2019-11-06 – 2019-12-10
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 – 2019-12-10

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast publicerade anföranden

  • Herr talman, bästa lagting och åhörare. Jag tycker att regeringen kan vara stolta över arbetet med budgeten. Det finns en tydlig satsning på den sociala hållbarheten, den ekologiska hållbarheten och även den ekonomiska hållbarheten. Min förhoppning är...

    Förslag till Ålands budget för år 2020 (BF 1/2019-2020) Remissdebatt Anförande 2019-11-14 15:18:40