Katrin Sjögren

Katrin Sjögren

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Ersättare i Finans- och näringsutskottet
    2019-12-18 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-12-11 –
  • Lantråd i Ålands landskapsregering
    2019-11-01 – 2019-12-10
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Vice ordförande i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2015-11-04 – 2015-11-25
  • Vice ordförande i Lag- och kulturutskottet
    2015-11-04 – 2015-11-25
  • Lantråd i Ålands landskapsregering
    2015-11-01 – 2019-12-10
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2015-11-25
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Ersättare i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2011-11-30 – 2015-10-31
  • Ersättare i Social- och miljöutskottet
    2011-11-30 – 2015-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    2011-11-30 – 2015-10-31
  • Ordförande i Lag- och kulturutskottet
    2011-11-30 – 2015-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31
  • Minister i Ålands landskapsstyrelse
    2011-11-01 – 2011-11-25
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Medlem i Justeringsman
    2007-11-01 – 2007-11-26
  • Vice ordförande i Justeringsutskottet
    2007-11-01 – 2007-11-26
  • Medlem i Social- och miljöutskottet
    2007-11-01 – 2007-11-26
  • Vice ordförande i Kulturutskottet
    2007-11-01 – 2007-11-26
  • Mandatperioden 2003-2007

  • Medlem i Justeringsutskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Vice ordförande i Kulturutskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ersättare i Social- och miljöutskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast avlagda röster

Visa alla omröstningar 

Senast publicerade anföranden