Jesper Josefsson

Jesper Josefsson

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2023-2027

  • Minister i Ålands landskapsregering
    2023-12-11 –
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2023-11-08 – 2023-12-11
  • Medlem i Finans- och näringsutskottet
    2023-11-08 – 2023-12-11
  • Ledamot i Ålands lagting
    2023-11-01 – 2023-12-11
  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i BSPC
    2019-12-18 – 2023-10-31
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2019-12-18 – 2023-10-31
  • Medlem i Social- och miljöutskottet
    2019-11-06 – 2023-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 – 2023-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Senast publicerade anföranden