Mats Perämaa

Mats Perämaa

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2015-2019

  • Minister i Ålands landskapsregering
    2015-11-26 – 2019-12-10
  • Ersättare i Finans- och näringsutskottet
    2015-11-04 – 2015-11-25
  • Medlem i Social- och miljöutskottet
    2015-11-04 – 2015-11-25
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2015-11-25
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Medlem i Finans- och näringsutskottet
    2011-11-30 – 2015-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31
  • Minister i Ålands landskapsregering
    2011-11-01 – 2011-11-25
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2007-11-01 – 2011-11-26
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Ersättare i Stora utskottet
    2007-11-01 – 2007-11-26
  • Ersättare i Finansutskottet
    2007-11-01 – 2007-11-26
  • Ersättare i Lagutskottet
    2007-11-01 – 2007-11-26
  • Medlem i Kulturutskottet
    2007-11-01 – 2007-11-26
  • Mandatperioden 2003-2007

  • Ledamot i Ålands lagting
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ersättare i Lagutskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Medlem i Stora utskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Vice ordförande i Finansutskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Mandatperioden 1999-2003

  • Ersättare i Stora utskottet
    2001-04-02 – 2003-10-31
  • Medlem i Lagutskottet
    2001-04-02 – 2003-10-31
  • Ersättare i Ålands lagting
    2001-04-02 – 2003-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Anföranden per ämne

Senast publicerade anföranden