Plenum den 2 november 2026 kl. 10:00
Närvaro
Närvarande: 29
- Från början: 29
- Tony Asumaa
- Jessy Eckerman
- Stellan Egeland
- Anders Ekström
- Nina Fellman
- Jörgen Gustafsson
- Anders Holmberg
- John Holmberg
- Annette Holmberg-Jansson
- Roger Höglund
- Harry Jansson
- Rainer Juslin
- Peter Lindbäck
- Johan Lindström
- Mogens Lindén
- Sandra Listherby
- Henrik Löthman
- Robert Mansén
- Liz Mattsson
- Marcus Måtar
- Mika Nordberg
- Benny Pettersson
- Jörgen Pettersson
- Simon Påvals
- Alfons Röblom
- Pernilla Söderlund
- Veronica Thörnroos
- Wille Valve
- Christian Wikström
- Från början: 29
Inte närvarande: 1
Protokoll
Talmannens inledning
Enligt 1 § i arbetsordningen för Ålands lagting ska den ledamot som längst innehaft ett uppdrag som ledamot av lagtinget inta talmannens plats. Med anledning av detta har jag intagit talmannens plats och under min ledning förrättas valet av talmän.
Plenum börjar. Närvaroregistrering.
Lagtingsledamoten Andreas Kanborg anmäler om frånvaro från plenum på grund av sjukdom.29 ledamöter är närvarande. Antecknas.
Föredras
Talmannens avslutning
På den nyvalda talmanstrions vägnar vill jag tacka alla för förtroendet. Vi kommer att fortsätta göra vårt bästa för hela Åland.
En gudstjänst med anledning av lagtingets öppnande hålls i dag kl. 12.00 i S:t Görans kyrka. Lagtingsledamöterna samlas utanför lagtingshuset kl. 11.45 för procession till kyrkan.
Öppningshögtidligheten äger rum i dag kl. 13.00 i lagtingets plenisal, då landshövdingen förklarar lagtinget öppnat. Antecknas.
Nästa plenum hålls idag den 2 november klockan 15.00. Plenum är avslutat.
Händelser under plenum
| 10:01 | Plenum började | Ledamot Harry Jansson Sekreterare: lagtingsdirektör Carina Strand |
| 10:30 | Plenum/frågestund avslutades |