Veronica Thörnroos

Veronica Thörnroos

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2019-11-04 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 –
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Minister i Ålands landskapsregering
    2015-11-01 – 2015-11-25
  • Första vicetalman i Presidiet
    2015-12-02 – 2019-10-31
  • Medlem i Justeringsutskottet
    2015-11-30 – 2019-10-31
  • Medlem i Finans- och näringsutskottet
    2015-11-30 – 2019-10-31
  • Vice ordförande i Talmanskonferensen
    2015-11-02 – 2019-10-31
  • Vice ordförande i Kanslikommissionen
    2015-11-02 – 2019-10-31
  • Första vicetalman i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2019-10-31
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Minister i Ålands landskapsregering
    2011-11-26 – 2015-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31
  • Minister i Ålands landskapsregering
    2011-11-01 – 2011-11-25
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Minister i Ålands landskapsstyrelse
    2009-09-02 – 2011-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Ersättare i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2007-11-01 – 2009-09-02
  • Medlem i Stora utskottet
    2007-11-01 – 2009-09-02
  • Medlem i Kulturutskottet
    2007-11-01 – 2009-09-02
  • Mandatperioden 2003-2007

  • Ersättare i Kulturutskottet
    2003-12-08 – 2007-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Medlem i Justeringsman
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Medlem i Social- och miljöutskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast publicerade anföranden