Jörgen Pettersson

Jörgen Pettersson

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i Talmanskonferensen
    2019-11-06 –
  • Ordförande i Finans- och näringsutskottet
    2019-11-06 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 –
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Ordförande i BSPC
    2015-11-01 – 2019-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2019-10-31
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Ersättare i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2013-11-06 – 2015-10-31
  • Medlem i BSPC
    2011-12-16 – 2015-10-31
  • Ersättare i Kanslikommissionen
    2011-11-03 – 2015-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    2011-11-03 – 2015-10-31
  • Ordförande i Finans- och näringsutskottet
    2011-11-03 – 2015-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Senast publicerade anföranden

Ingenting just nu.